LÜBNAN’DAKİ PATLAMADA ÖLÜ SAYISI 100’E YÜKSELDİ

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün akşam saatlerine yakın meydana gelen büyük patlamada ölü sayısı 100’e, yaralanların 4 000 binin üzerine çıktı.

LÜBNAN’DAKİ PATLAMADA ÖLÜ SAYISI 100’E YÜKSELDİ
LÜBNAN’DAKİ PATLAMADA ÖLÜ SAYISI 100’E YÜKSELDİ Admin
Bu içerik 796 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dün akşam saatlerine yakın Lübnan’ın başkenti Beyrut’un liman bölgesinde meydana gelen korkunç patlamada 100 kişi yaşamını yitirirken yaralıların sayısı 4 000 dolaylarını buldu. Liman bölgesinin büyük ölçüde tahrip olduğu ve kullanıma tekrar açılmasının yıllar alacağı yetkili kişiler tarafından dünya basınına açıklanıyor. Yetkililer Beyrut’a en yakın liman olan Tripolı’nin ise küçük olduğunu ve ihtiyaçları karşılayacak büyük gemilerin demirlemelerinin zor olduğunu da belirtiyorlar.

Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun patlamanın “korkunç ve kabul edilemez” olduğunu açıkladığı ifade ediliyor. Başbakan Hassan Diab patlamaya neden olan olayın henüz tam bilinmediğini söylerken, limanda 2 700 ton patlayıcının depolandığını belirtiyor. Başbakan bir televizyon konuşmasında, “Söz veriyorum, bu felaketi yaratanlar sorumluluktan kurtulamayacaklardır.. Sorumlular bedelini mutlaka ödeyeceklerdir” sözlerini sarfediyor.

Reuters ulaştığı kaynaklar göre, ülkenin cumhurbaşkanı Michel Aoun'un, patlama riski son derece büyük olan patlayıcı maddenin güvenlik önlemleri alınmadan limanda saklandığını ve buna "kabul edilemez" dediği yazıyor.

                    Patlamadan sonra Beyrut'un liman bölgesi tanınamaz hale geldi           

Yayınlanan belgeler, Lübnanlı yetkililerin hisse senedi hakkında bilgi sahibi olduğunu ve ilgili riskleri anladığını gösteriyor. El Cezire, deponun 2013 yılında, teknik sorunlar nedeniyle karaya çıkmaya zorlanan ve ardından şehirdeki depoyu terk eden bir yük gemisi ile şehre geldiğini yazıyor.

Korkunç patlamanın ardından, ülkenin Güvenlik Konseyi Beyrut'u "afet bölgesi" olarak sınıflandırdı ve cumhurbaşkanı önümüzdeki iki hafta içinde ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini duyurdu.

Patlamada yaralanan Türkler de var. Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Lübnan’daki patlamada yaralanan vatandaş sayımız 6’ya yükseldi. 5’i hafif yaralı, ameliyat olan bir vatandaşımızın da durumu iyiye gidiyor. Aileleriyle de iletişim halindeyiz" dedi.

Başbakan Hassan Diab, Çarşamba günü ulusal yas ilan etti.

Lübnan Beyrut patlama Cumhurbaşkanı Michel Aoun Başbakan Hassan Diab Returs El Cezire
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ