FİNLANDİYA SINIRLARINI İSVEÇLİLERE AÇIYOR

Koronavirüsü nedeniyle 6 aydır kapalı olan Finlandiya – İsveç sınırı yeniden açılıyor. Kuzey ülkeleri arasında en vaka ve ölüm oranına sahip olan Finlandiya, İsveç’te durumu göz önüne alarak sınırlarını hem kapatmış hem de sıkı denetime almıştı.

FİNLANDİYA SINIRLARINI İSVEÇLİLERE AÇIYOR
FİNLANDİYA SINIRLARINI İSVEÇLİLERE AÇIYOR Admin
Bu içerik 573 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Altı ay sonra Finlandiya, İsveç ile sınırlarını yeniden açıyor. İsveç Radyosu Ekot'un haberine göre Finlandiya ile sınır kasaba olan Haparanda belediye meclis üyesi Sven Tornberg, ”Evet, ama güzel. kanala giden sınırın her iki tarafında da kapalı sınırı korkunç bir şey. Hayal olarak bile düşünemiyorum. Bir daha asla yaşamak istemeyeceğimiz bir durum” değerlendirmesini yapıyor.

Finlandiya'nın yurtdışına seyahatle bağlantılı olarak korona enfeksiyonu riskini değerlendirmek için kullandığı "trafik ışığı modeli". bugün, yani 19 Eylül itibariyle İsveç, Finlandiya modeline göre yeşil bir ülke olarak sınıflandırılıyor.

Bir ülkenin yeşil olarak sınıflandırılması, enfeksiyon riskinin Finlandiya'dakinden önemli ölçüde daha yüksek olmadığı anlamına geliyor. Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) web sitesinde "covid-19 vakası, hükümet tarafından belirlenen sınır değerden daha düşük, yani 14 günde 100.000 kişi başına maksimum 25 vaka" yazıyor.

Finlandiya trafik ışığı modeli haftalık olarak güncelleniyor. Bu, İsveç gibi yeşil sınır ülkelerle olan sınırların, enfeksiyonun yayılmasının arttığı yerlerde yeniden kapanma riski olduğu anlamına geliyor.

Finlandiya İsveç sınır Haparanda İsveç Radyosu Ekot Sven Tornberg koronavirüs covid-19 Yeşil ışık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ