FİNLANDİYA’DA KÖPEKLERLE KORONAVİRÜS TEŞHİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Helsinki – Vantaa Havaalanı’nda Covid-19 tanısı için eğitilmiş köpekler kullanılmaya başlandı.

FİNLANDİYA’DA KÖPEKLERLE KORONAVİRÜS TEŞHİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI
FİNLANDİYA’DA KÖPEKLERLE KORONAVİRÜS TEŞHİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI Admin
Bu içerik 384 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Helsinki havaalanında koronavirüs tanısı için eğitilmiş köpekler kullanılmaya başlandı. Köpekler koklayarak 10 saniye içinde enfekte ile sağlıklı arasındaki ayrımı yapabiliyorlar.

Helsinki havaalanında bir deneme üzerinde çalışan köpekler, gelen yolculardaki kokuyla virüsü tespit etmek için eğitildi. Helsinki havaalanına gelen yolculara, burun çubuğuna ihtiyaç duyulmadan 10 saniye süren gönüllü bir koronavirüs testi teklif ediliyor. Ve test bir köpek tarafından yapılıyor.

Köpekler gelen yolculardan toplanan ter bezlerini koklayarak enfeksiyonu tespit etmeyi amaçlayan bir pilot uygulamanın parçası olarak 23 Eylül’den beri Finlandiya Havaalanında çalışmaya başladılar.

Koronavirüsün ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren uluslararası havalimanlarında tükürük taramaları, sıcaklık kontrolleri ve burun sürüntüleri dahil olmak üzere enfeksiyonu tespit etmek için birçok yol denendi. Finlandiya'daki araştırmacılar ise köpek kullanmanın daha ucuz, daha hızlı ve daha etkili olabileceğini söylüyor.

Yurtdışından gelen yolcular bagajlarını aldıktan sonra, boyunlarını silerek ter numuneleri almaya ve mendilleri bir kutuda bırakmaya davet ediliyorlar. Bir duvarın arkasına, köpek eğitmeni mendilin bulunduğu kutuyu farklı kokular içeren kutuların yanına yerleştiriyor ve köpekler koklamaya başlıyor.

Araştırmacılar, köpeklerin koronavirüs bulaşmış bir hastayı 10 saniyede tespit edebildiğini ve tüm sürecin tamamlanmasının bir dakika sürdüğünü söylüyor. Köpek pozitif bir sonuç sinyali verirse, yolcu ücretsiz bir virüs testi için havaalanının sağlık merkezine yönlendiriliyor.

Finlandiya koronavirüs Vantaa Havaalanı köpekler Covid-19 teşhisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ