ERMENİSTAN’IN RUSYA PLANI

Dağlık Karabağ’daki çatışmalar konusunda Moskova’nın dengeli ve uzlaşmacı açıklamaları “müttefik desteği” bekleyen Ermenistan’ı memnun etmezken, Erivan’ın Ankara ile Moskova’yı çatışmanın tarafı yapmak için manipülasyon ve propaganda yaptığı iddia edildi.

ERMENİSTAN’IN RUSYA PLANI
ERMENİSTAN’IN RUSYA PLANI Admin
Bu içerik 701 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dağlık Karabağ’daki çatışmalar konusunda Moskova’nın dengeli ve uzlaşmacı açıklamaları “müttefik desteği” bekleyen Ermenistan’ı memnun etmezken, Erivan’ın Ankara ile Moskova’yı çatışmanın tarafı yapmak için manipülasyon ve propaganda yaptığı iddia edildi.

Rusya’nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Moskovski Komsomolets’de yayınlanan bir analizde, Ermenistan Türk-Rus ilişkilerini kendi çıkarları içim bozmaya çalışmakla suçlandı.

Gazetenin önde gelen yazarlarından İgor Nikiforov, “Ermenistan Türkiye’nin hayalet jetleri ile savaşıyor” başlıklı yazıda, eğer Türkiye Azerbaycan’a F-16 yollayasaydı bunun Flightradar24 sitesinden kolayca tespit edilebileceği, “Türk İHA’ları” diye sunulan pilotsuz hava araçlarının da Azerbaycan’ın Türkiye’den açıkça satın aldığı kendi araçları olduğu vurgulandı. 

"ERMENİ MEDYASI..."

Türkrus sitesinin aktardığına göre, "Erivan neden sürekli olarak Moskova'yı Ankara'nın saldırganlığına inanmaya ikna etme çabasında” sorusuyla başlayan yazıda özetle şu görüşlere yer verildi:

“Bölgede durumun ağırlaştığı andan beri, Ermenistan ve Dağlık Karabağ yetkilileri, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerginliği sürekli tırmandırma politikasının bir sonucu olduğunu iddia ediyor ancak sözde kanıtların analizi, gerçekte bunun sıradan bir propaganda olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin Dağlık Karabağ meselesine doğrudan dahil olması, çatışmaların başlangıcından beri Ermeni medyası ve popüler blog yazarları tarafından sürekli gündeme getirildi. Daha sonra resmi açıklamalarla Ermeni politikacılar da onlara katıldı. Ancak Erivan, Türk kuvvetlerinin bölgede varlığına veya saldıran Türk F-16’sına dair herhangi bir kanıt ortaya koymadı.

Bu tür iddialar, Türkiye'den Azerbaycan’a  havadan herhangi bir hareketi olsa bunu kaydedecek olan Flightradar24 portalı gibi hava kaynaklarının verilerinde de desteklenmedi. Eğer Türkiye çatışma bölgesine üslerinden füze atmak istese, bunu yapmak için tüm Dağlık Karabağ’ı ya da Ermeni veya İran hava sahasını aşmak zorunda kalacağını haritaya bakan herkes anlayabilir.

Ermenilerin, Ankara'nın çatışmaya doğrudan karıştığına dair kullandığı bir diğer ‘kanıt' da çatışma bölgesindeki Türk insansız hava araçları (İHA) hakkındaki veriler. Bu argüman da önceki kadar inandırıcı değil: Türkiye tarafından üretilen Bayraktar TV2 İHA'lar gerçekten de çatışmanın içindeler, ancak bunların Azerbaycan Hava Kuvvetleri mevcudunda olduğu gerçeği bir sır değil. Bakü (ayrıca Kiev), bu ilkbaharda Ankara'dan resmen İHA satın aldı ve daha önce İsrail üretimi dronlara sahip olan filosunu güçlendirdi. Çatışmalarda tüm İHA’ları Azerbaycanlı uzmanlar kontrol ediliyor.

Ermeni medyasının gündeme getirdiği bir başka iddia, Türk özel kuvvetleri meselesi ve Dağlık Karabağ'da savaşan Suriyeli paralı askerler. Bu konuda da herhangi bir kanıt yok.”

Bu tür kuşkulu argümanlara rağmen, tanınmayan Dağlık Karabağ cumhuriyeti ve Ermenistan yetkilileri bilinçli olarak Türkiye'yi çatışmaya çekme yöntemini kullanıyor. Rusya’nın bölgedeki çıkarlarının ihlal edilmesini önlemek için Erivan'ın tutumunu desteklemek  zorunda olduğunu açıkça ima ediyor. Böylesine kışkırtıcı bir yönteme başvurulması, hem iç hem de dış gelişmelerle ilgili farklı nedenlere dayanabilir.

İlki, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin etkili bir saldırısı durumunda, alacakları başarıları 'Türkiye faktörüne' bağlama çabası. Böylece Ermeni liderliği için, cephede kendi başarısızlıklarına haklı gerekçe göstermesinin en kolay yolu bu.

İkinci olarak, Ermenistan yetkilileri Dağlık Karabağ konusundaki çatışmaya Türkiye’yi katarak, açıkça tarafsızlığını sürdürmekte inat eden Rusya'dan kendisi lehinde daha kararlı adımlar atmaya çalışıyorlar.

Üçüncüsü, Türkiye ile Rusya arasında Suriye ve Libya konusunda süren anlaşmazlıklara bakarak, Ermeni siyasetçiler ve gazeteciler bunu kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyorlar. Yüzeyselliğine rağmen benzer bir yaklaşım, bazı Rus uzmanlar tarafından da dile getiriliyor. 

"ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP"

Aynı zamanda, Ankara ve Moskova'nın,  bazı çıkar çatışmalarına rağmen, uzun zamandır korudukları 'ikili sorunları yapıcı bir şekilde çözme yeteneklerini’ Ermeni yönetimi muhtemelen kasıtlı olarak görmezden geliyor. 

Diğer yandan Bakü ve Erivan arasındaki çatışmada, Moskova sürekli olarak diplomatik çözüm çağrısında bulundu. Ayrıca Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un defalarca ifade ettiği gibi Rusya'nın Azerbaycan ile stratejik bir ortaklığı var.

Delillerle desteklenmemesine rağmen Ermeni tarafının, odağı kendi sorunlarından Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki uydurma bir çatışmaya kaydırmaya yönelik bu medya kampanyasına devam edeceği anlaşılıyor. 

Ama bu tür taktiklerin potansiyeli yok. Rusya'nın Türkiye ile stratejik çıkar çatışması gerekçesiyle bölgeye askeri müdahalesi olasılığı minimum. Birkaç yıl önce Moskova ve Ankara, Suriye'de Su-24 jetinin düşürülmesi olayının bile üstesinden gelmeyi başardı ve bu durum Kremlin için Dağlık Karabağ’daki çatışmadan çok daha önemliydi.

Başbakan Nikol Paşinyan'ın iktidara getirdiği Batı yanlısı tipler, Ermenistan’ın siyasi eliti üzerinde önemli etkiye sahip olmaya devam ediyor. Bu durum, Moskova'nın bölgedeki ihtiyatlı ve temkinli politikalarında önemli bir paya sahip."

Kaynak:Odatv.com

Ermenistan Azerbaycan çatışma Rusya plan Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ