Yunanistan’da Altın Şafak Partisi için suç örgütü kararı

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'yle ilgili davada kritik bir karar çıktı. Mahkeme, partinin bir suç örgütü olduğuna karar verdi. Karar sonrası parti destekçileri ile polis arasında çatışma çıktı.

Yunanistan’da Altın Şafak Partisi için suç örgütü kararı
Yunanistan’da Altın Şafak Partisi için suç örgütü kararı Admin
Bu içerik 386 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yunanistan’da 1980’li yıllarda kurulan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin yargılandığı davada kritik bir gün yaşanıyor. 5 yıldır devam eden davanın Atina’daki duruşmasında mahkeme heyeti, Altın Şafak Partisi’nin suç örgütü olduğuna hükmetti.

Karar salonda sevinçle karşılanırken, haberi alan parti destekçileri ise ortalığı birbirine kattı. Mahkeme çevresinde adeta terör estiren yüzlerce kişi, taş ve sopalarla polisle çatıştı. Yaklaşık 2 bin Yunan polisi ise göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Davada 18’i eski milletvekili olmak üzere 68 sanık yargılanıyor. Parti lideri Nikos Michaloliakos ve yedi milletvekili suç örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanırken, diğer sanıklar ise suç örgütü üyeliğiyle yargılanıyor.

EN AZ 10 YIL HAPİS

Partiyle ilgili dava açılmasına giden süreç, 2013’te Yunan rapçi Pavlos Fyssas’ın bıçaklanarak öldürülmesi ile göçmen bir balıkçı ve solcu aktivisitlere saldırılmasıyla başlamıştı.

Fyssas’ı öldüren parti sempatizanı Giorgos Roupakias suçlu bulunurken, Michaloliakos ve örgüt üyelerinin ise en az 10 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Kaynak: sozcu.com.tr

Yunanistan Altın Şafak mahkeme kapatma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ