2020 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ DÜNYA GIDA PROGRAMI OLDU

Norveç’in başkenti Osla’da düzenlenen törende Nobel Barış Ödülü'nün sahibi olarak Birleşmiş Milletler'e bağlı olarak etkinlik gösteren Dünya Gıda Programı kazandı. Törenden önce favori adaylar arasında çevre eylemcisi İsveçli Greta Thunberg, Rus muhalif Aleksey Navalni ve corona virüsü salgınıyla mücadele eden Dünya Sağlık Örgütü yer alıyordu.

2020 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ DÜNYA GIDA PROGRAMI OLDU
2020 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ DÜNYA GIDA PROGRAMI OLDU  Admin
Bu içerik 506 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne 318 aday önerildi. Bunlardan 211 kişiler ve 107 tanesi de çeşitli organizasyonlar oldu. Norveç Barış Komitesi’nin ödülü kime ya da kimlere, hangi organizyonana ya da organizasyonlara vereceği merak konusuydu. Büyük beklentiler arasında dünyaca tanınan İsveçli çevre eylemcisi (aktivist) Greta Thunberg geliyordu. Bu yılki ödül beklentilerin çoğunu boşa çıkararak Birleşmiş Milletler’in bünyesinde etkinlik gösteren Dünya Gıda Programı’na verildi.

Norveç Barış Komitesi ödülün gerekçesini, dünya genelinde açlıkla mücadele ve çatışma bölgelerindeki şartları iyileştirme çabaları nedeniyle verildiğini belirtirken aynı zamanda, “Koronavirüsü salgını, dünyada açlıktan yaşamını yitirenlerin sayısını çok artırdı. Tıbbi aşı geliştirilene kadar kaosa karşı en iyi aşı gıda. Dolayısıyla uluslararası kamuoyuna çağrımız, WFP’nin bütçesine katkı sağlamayı bırakmayın” açıklamasını yaptı.

Ödülün maddi değeri yaklaşık 1.1 milyon dolara denk gelen 10 milyon İsveç kronu. Norveç’in başkenti Oslo’da 10 Aralık’ta bu miktar Dünya Gıda Programı yetkililerine düzenlenecek törenle verilecektir.

Norveç Norveç Barış Komitesi Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Dünya Barış Ödülü Greta Thunberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ