FRANSA’DA BOĞAZI KESİLEREK ÖLDÜRÜLEN ÖĞRETMEN OLAYINDA TERÖR PARMAĞI

Dün akşam saatlerinde 17 sularında Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeybatısındaki Conflans Sainte-Honorine semtinde bir öğretmenin okulda boğazı kesilerek öldürülmesi sonrası 9 kişi yakalandı. Olayın terör bağlantılı olduğundan kuşkulanalıyor.

FRANSA’DA BOĞAZI KESİLEREK ÖLDÜRÜLEN ÖĞRETMEN OLAYINDA TERÖR PARMAĞI
FRANSA’DA BOĞAZI KESİLEREK ÖLDÜRÜLEN ÖĞRETMEN OLAYINDA TERÖR PARMAĞI Admin
Bu içerik 890 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Paris’in  kuzeybatısındaki Conflans Sainte-Honorine semtinde Çeçen kökenli 18 yaşında birisi tarafından okulda boğazı keşilerek öldürülen öğretmenin terör kurbanı olabileceği açıklandı. Öğretmen düşünce özgürlüğünü anlattığı bir dersinde Hz. Muhammed karikatürleri göstermesi olaya neden olabileceği ileri sürülüyor.

Olay yerine gelen polisi bıçakla tehdit eden katil zanlısı polis tarafından vurularak öldürüldü. Olaya anti-terör kurumuda devreye girdi. Paris polisi gerekli teknik inceleme ve araştırmalarını sürdüyor. Savcının terörle mücadele birimine göre, suç "terör örgütüyle bağlantılı bir cinayet" olarak soruşturuluyor.

Kurban geçenlerde ifade özgürlüğü konusunda bir ders vermiş ve öldürüldüğünde Hz.Muhammed'in karikatürlerini göstermişti. Cuma akşamı Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, öğretmene yapılan saldırının ülkeye yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Blanquer yaptığı açıklamada, "Fransa korkunç İslamcı terörizme karşı güçlü duracaktır" dedi.

Fransa devlet başkanı Emmanuel Macron, Conflans Sainte-Honorine'de olayın yaşandığı okulu ziyaret etti. Olayı ifade özgürlüğüne saldırı olarak nitelendiriyor. Macron ziyaretinde, “Bugün bir vatandaş öğretmen olduğu için ve ifade özgürlüğü üzerine ders verdiği için öldürüldü” ifadelerini kullandı.

                Öldürülen 47 yaşındaki tarih öğretmeni Samuel Paty / Foto: SHUTTERSTOCK 

Ayrıca Macron, “Bütün ülke öğretmenlerinin arkasındadır. Teröristlerin Fransa'yı bölmeyecek” diyerek,  eğitime düşmanlığın ve özgür düşüncenin galip gelmeyeceğini söyledi.

Cuma gecesi yapılan çalışmalar neticesinde, biri reşit olmayan dört kişi tutuklandı. Eylemi gerçekleştirenin ailesi ve 17 yaşındaki erkek kardeşi de dahil olmak üzere beş kişi daha tutuklandı.

Fransa Paris Conflans Sainte-Honorine öğretmen boğazı kesildi Çeçen terör İslam İslami terör Emmanuel Macron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ