İZMİR’DEKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI 51’E YÜKSELDİ

Geçen cuma günü T¨rkäye saatiyle 14.51’de İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Son belirlemelere göre depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 51'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 896 olarak açıklandı.

İZMİR’DEKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI 51’E YÜKSELDİ
İZMİR’DEKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI 51’E YÜKSELDİ Admin
Bu içerik 418 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Geçen cuma günü saat 14.51’de İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Bayraklı ilçesini enkaza çeviren ilk depremin ardından toplam 812 artçı sarsıntı meydana geldi. Artçı sarsıntıların 40’ının büyüklüğü 4’ün üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

Bugün saat 10.05’te merkez üssü Kuşadası Körfezi olan 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD, depremde hayatını kaybedenlerin sayısını 51 olarak açıkladı. Yaralı sayısı ise 896. Üç ağır sekiz kişinin ise yoğun bakımda olduğu açıklandı.

Haber Global TV’ye açıklamalarda bulunan deprem uzmanı Prof.Dr. Ahmet Ercan bu bölgede oluşacak depremi üç yıldır söylediğini ve yıkım gücünün 7’ye yakın olabileceğini dile getirdiğini belirtti. Ercan, ”tüm uyarılarıma karşın gerekli önlemler alınmadı. Bölgedeki yapıların büyük çoğunluğunda bir yorgunluk olduğu ve dolaysıyla büyük çaplı depremlerde hasarların kaçınılmaz olduğu bilinmelidir” sözlerini söyledi.

 Ayrıca deprem uzmanı Prof. Ahmet Ercan İzmir depremini özetleyerek, “Sorun yoksulluktur. Halkın yoksulluğuna müteahhitin hırsızlığı, devletin getirdiği aflar ve denetimsizlik eklenince yıkım büyüyor.” dedi.

                                       Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan

Sözcünün haberine göre AFAD Koordinasyon Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şunları söyledi: ”17 binadan dokuzunda çalışmalar tamamlandı. Sekiz binada arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Doğanlar Apartmanı, Yağcılar Apartmanı, Emrah Apartmanı (iki bina), Rıza Bey Apartmanı, Yılmaz Erberk Apartmanı, Barış Sitesi (iki bina)… 2 bin 76 arama-kurtarma personeli çalışmalarını sürdürüyor. 1000’e yakın hasar tespit uzmanı sahada görev yapıyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Oktay, ”Tsunami sonrası 19 tekne battı, 23 tekne kurtarıldı. Bornova’da dört ağır hasarlı bina, bir orta hasarlı bina; Bayraklı’da altı yıkık bina, yedi acil yıkılacak bina ve dokuz bina ağır hasarlı, üç bina da orta hasarlı olarak tespit edilmiş durumda. Seferihisar’da herhangi bir yıkık ağır hasarlı binamız yok. 3 bin 880 çadır kurulacak, bin 500’e yakını kuruldu. Hasarlı binalar hariç bölgede elektrik ve doğalgaz kullanımı başladı” dedi.

Türkiye deprem izmir cuma Prof. Dr. Ahmet Ercan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ