FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI: ‘BOZKURTLAR’ HAREKETİNİ YASAKLAYACAĞIZ

Fransa parlamentosunda açıklama yapan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, MHP bağlantılı Ülkü Ocaklarını yasaklamak için hükümet olarak harekete geçeceklerini duyurdu.

FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI: ‘BOZKURTLAR’ HAREKETİNİ YASAKLAYACAĞIZ
FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI: ‘BOZKURTLAR’ HAREKETİNİ YASAKLAYACAĞIZ Admin
Bu içerik 484 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 'haftasonunda Lyon şehrindeki sözde 'Ermeni Soykırımı' anıtının saldırıya uğramasının ardından hükümetim aşırı Türk milliyetçisi Bozkurtlar hareketini yasaklayacağına' dair açıklama yaptı.

Parlamentonun hukuk komisyonunda konuşan İçişleri Bakanı Darmanin, 'Bozkurtlar' hareketinin yasaklanmasının çarşamba günü bakanlar kurulunda ele alınacağını belirtti.

Sputnik TR'de yer alan habere göre açıklama, Lyon merkezli Auvergne-Rhône-Alpes bölgesindeki bir Ermeni merkezine ve bölgede bulunan sözde soykırım anıtına 'Bozkurtlar' anlamına gelen Fransızca 'Loups gris' ve AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin başharflerine atıfla 'RTE' gibi sloganlar ve Ermenistan'a yönelik küfür yazılması üzerine geldi.

Bölge valisi Pascal Mailhos, Twitter'da "Yapılan tahribatları şiddetle kınıyor, Ermeni cemaatine tam destek veriyorum. Bu saygısızlıkların faillerini bulmak için her şey yapılacak" mesajını paylaştı.

Ermenilerin yoğun yaşadığı Decines-Charpieu kasabasındaki Ermeni Ulusal Anma Merkezi'nin duvarı ve sözde 'Ermeni Soykırım Anıtı'na sprey boyayla yazı yazılmasından önce Fransa’nın Vienne şehri yakınlarında gösteri yapan Ermenistan yanlıları ile Türkiye kökenliler arasında çıkan arbedede 4 kişi yaralanmıştı. Bunun üzerine Lyon bölgesinde yaşayan yüzlerce Türk, protesto için sokağa inmişti. Decines'de ve Türk gurbetçilerin yoğunlukla yaşadığı Viennes ve Le Peage-de-Roussillon'da yüzlerce kişi protesto gösterisi yaparken, aşırı milliyetçi gruplar Ermenilerin yaşadığı semtlerde tehditkar sloganlar kullanmıştı.

Fransa Bozkurtlar yasaklama Pascal Mailhos Ermeni anıtı Decines-Charpieu Fransa İşiçleri Bakanı Gerald Darmanin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ