ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR

Bağımsızlık Savaşı’mızın eşsiz kahramanı, çağdaş, laik, demokratik sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fiziksel olarak aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR
ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR Admin
Bu içerik 641 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde 1881 yılında Selanik’te gözlerini dünyaya açan Küçük Mustafa, yaşamın kendisinden neler beklediğinin henüz bilincinde değildi. Selanik, Osmanlı’nın kozmopolit olduğu kadar hem ekonomik hem de kültürel açıdan gözde kentlerinden biriydi. Çok kültürlü gelişmiş toplum yapısıyla Anadolu’daki kentlerden farklılık gösteriyordu.

Mustafa’nın Kemal ve Mustafa Kemal’in eşsiz asker, kumnadan ve daha sonra aynı özellikleriyle devlet adamı olmasında başta Selanik ve eğitim gördüğü Makedonya topraklarının büyük payı vardı. Manastır Askeri Lisesi onun yaşamını ve Osmanlı’ya, Avrupa’ya bakışını büyük ölçüde değişitirmiştir. Mustafa Kemal’in daha lise yıllarında Avrupa ve Osmanlı’daki aydınlanmacı yazarları tanımaya başladığını, onların kitaplarını okuduğunu ve okudukları üzerinde derin derin düşündüğünü biliyoruz. Ya değilse, “Cumhuriyet” düşüncesi kendisinde nasıl oluşmaya, biçimlenmeye başlayacaktı?

İstanbul’daki eğitim yılları onun tam olarak olgunlaşmasını, düşünceleri geliştirmesini ve yerli yerine oturtulmasını sağlamıştır. İstanbul’daki okul yıllarında çıkardığı okul gazeteleri, arkadaşlarıyla tartışmaları onun ne yapmak istediğinin ilk belirtileridir. O, mücadele insanıdır. O’na göre, “Hayat demek, mücadele demektir. Hayatta başarı kazanmak, mutlaka başarıda mücadele kazanmaya bağlıdır.” Böylece, bir mücadeleci insan olduğunu da belirtmektedir.

Kurmay Yüzbaşı olarak Şam yollandığı, bir ölçüde İstanbul’dan uzaklaştırıldığı yıllar kendisine çok şey öğretecektir. Suriye’de “Vatan ve Hürriyet Cemiyeti”ni kurmuş ve bunun Selanik’te de bir şubesini açmıştır. Bütün bunlar kafasındaki düşüncelerinin dışvurumu konumundadır. Osmanlı’nın çok geniş topraklara sahip olması ve 1700’lerden sonra yavaş yavaş kaybetmesinin getirdiği yıkımları değerlendirerek asıl korunması ve elde tutulması gereken yerin Anadolu toprakları olduğunu söylemiştir.

O’na Sofya Askeri Ataşeliği sırasında Batı’yı gözlemlemesi ve yabancı devlet adamlarıyla ilişkileri ve de Batı’nın teknik, bilim ve ekonomik yönden ileride oluşunun nedenlerine kafa yorarak düşüncelerini her geçen gün ileriye taşımıştır. Musfata Kemal’i; Mustafa Kemal yapan düşünme yeteneği ve olayları çok iyi gözlemlemesidir.

1912 yılında Libya’ya gönüllü olarak İtalyanlara  karşı yöre halkını örgütleyerek verdiği mücadele ve kazandığı başarılar, onun askeri dahasını bir kez daha ispat etmiştir. I.Dünya Savaşı ve bizzat katıldığı komuta ettiği Çanakkale kara savaşları ve kazandığı zaferler onu daha da çelikleştirmiştir.

Mustafa kemal Atatürk’ü ölümsüz kılan, onun her türlü olumsuzluklara, engellemelere ve boynunda idam ipiyle Osmanlı’nın küllerinden kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bağımsızlık uğruna verdiğimiz savaşta rakiplerinin çelişkilerinden yararlanarak yürüttüğü diplomasi ve rakiplerini devre dışı bırakması takdire şayan bir olaydır. Bu durum bizi sadece ve sadece dış destekli kukla Yunan Ordularıyla başbaşa kalmamızı sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Rusya ile olan ilişkileri ve sağladığı yardımlar yine bir diploması örneğidir. Bugün de alınması gereken derslerle doludur. O, eşsiz bir asker ve eşsiz bir devlet adamıdır. O’nu 20. Yüzyılın en büyük devlet lideri yapan da budur.

Ne diyor Atatürk; “Benim naciz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” ve Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82’nci yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Türkiye 10 Kasım 10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Selanik Makedonya Manastır Sofya Şam Suriye Bağımsızlık Savaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ