AMERİKAN ŞİRKETİNDEN YENİ KORONA AŞISI ÜRETİMİ

Korona aşısında şirketler arası yarışma devam ediyor. Amerikan aşı üreticisi Novavax aşılarının üçüncü fas denemelerine başlayacaklarını ve güven verdiğini duyurdu. Şirkete göre Novavax adlı aşı % 89 koruma sağlayabilecektir. Novavax, aynı zamanda İsveç bağlantıları bir ilaç şirketidir.

AMERİKAN ŞİRKETİNDEN YENİ KORONA AŞISI ÜRETİMİ
AMERİKAN ŞİRKETİNDEN YENİ KORONA AŞISI ÜRETİMİ Admin
Bu içerik 537 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç bağlantılı Novavax, bir ve ikinci fas denemelerinde başarı sağladığı ve yüzde 89'luk bir etkinlik gösterdiği açıklandı. İsveç aşı eşgüdüm koordinatörü Richard Bergström, “Nisan ayından itibaren İsveç 2,5 milyon doz alabilir. Son görüşmelerimizde hem hacimler hem de fiyatlar üzerinde şimdiden anlaşmaya vardık” diyor.

Perşembe günü, Amerikalı aşı üreticisi Novavax, İngiltere'den yaptığı üçüncü aşama çalışmasının sonuçlarını yüzde 89'luk bir genel verimlilikle gösterdiği belirttiler. İki doz halinde verilen aşı, Pfizer ve Moderna'nın mRNA aşısı doğrultusunda orijinal korona oranına karşı yüzde 95 koruma sağladı. Novavax, İngiliz mutasyonu üzerinde de yüzde 85'lik bir etkiyle iyi sonuçlar gösterdiğini açıkladılar.

Güney Afrika mutasyonuna karşı, Güney Afrika'dan ikinci faz denemelerine göre, koruma yüzde 60 gibi düşük bir oranda kaldı. Şirket ayrıca, mutasyona uğramış virüslere karşı ek koruma sağlamak için bir destek dozu geliştiriyor.

İsveç'in aşı koordinatörü Richard Bergström sonuçları memnuniyetle karşılıyor. Bergström, ”Umut verici görünüyor. AB, daha klasik bir protein aşısı olan bu aşıya erken ilgi gösterdi. Protein aşıları da üreten Sanofi, aşı adayını geliştirmek istiyor ve bu nedenle muhtemelen Avrupa'da alacağımız ilk protein aşısı Novavax'tan olacaktır.

Richard Bergström, birkaç hafta içinde, AB'nin Novavax ile bir anlaşma imzalanabileceğini ve ilk teslimatların Nisan ayından itibaren beklendiğine inanıyor. İsveç en az 2,5 milyon doza alabilir, görüşünü dillendiriyor.

Bergström ayrıca, ”ABD'de büyük bir üçüncü aşama çalışması yakın zamanda başlatıldı ve oradan elde edilen sonuçlar onay için belirleyici olacak.  Aşı, aslında İsveç'te üretilen güçlü bir katkı maddesine, sözde bir yardımcı maddeye sahiptir” görüşünü paylaşıyor.

Novavax Şirketinin İsveç bağlantısı ise, Uppsalabolaget Isconova'dır. İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi araştırmacıları tarafından 1980'lerde geliştirilen bir yönteme göre adjuvanı adlı ilacı üreten Isconova, Novavax  tarafından 2013 yılında satın alınıyor.

Aşıyı daha bağışıklık uyarıcı hale getirmek için, kabuktan çıkarılan bir madde olan saponinler kullanılıyor. Karolinska Enstitüsü aşı araştırmacısı ve profesörü Matti Sällberg, ”Novavax aşısının, hücre kültüründe saflaştırılmış ve bağışıklık uyarıcı bir madde olan adjuvanla karıştırılmış bir proteinle yapılan daha geleneksel bir aşıdır” ifadelerini kullanıyor.

Novavax, halihazırda onaylanmış bulunan çeşitlerle karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılıyor. Matti Sällberg, ”Çok iyi gidiyor. Çalışmadaki yüzde 27'si 65 yaş ve üzerindeydi ve o yaş grubunda bile iyi görünüyor” diyor.

Johnson & Johnson'ın bir başka aşı üreticisi olan Amerikan ilaç şirketi Janssen sonuçları Cuma günü açıkladı. Sadece bir dozda alınan aşı adayı, küresel bir üçüncü aşama çalışmasında toplam yüzde 66 koruma gösterdi.

Aynı zamanda şirket, aşının ağır covid-19 hastalığına yakalanmaya karşı yüzde 85'e kadar etkili olduğunu belirtiyor. İsveç, Jansson ile AB çapında bir anlaşma görüşmelerine katılıyor, bu da aşının onaylanması koşuluyla 4,5 milyon doz alabileceğimiz anlamına geliyor.

Amerika Novavax korona aşı Richard Bergström İsveç mutasyon İngiltere Güney Afrika Karolınska Enstitüsü Matti Sällberg Johnson & Johnson Isconova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ