MYANMAR’DA ORDU YÖNETİME EL KOYDU

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da ordu yönetime el koydu. Devlet Başkanı Win Myint ile Hükümet Başdanışmanı Aung San Suu Kyi gözaltına alındı. İktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin pek çok yöneticisi de gözaltında tutuluyor.

MYANMAR’DA ORDU YÖNETİME EL KOYDU
MYANMAR’DA ORDU YÖNETİME EL KOYDU Admin
Bu içerik 558 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünya basının haberine göre Myanmar Devlet Başkanı Win Myint ve diğer yöneticiler sabahın erken saatlerinde ordunun yaptığı baskın sonucu gözaltına alındı. Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada ülke idaresinin artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in elinde olduğu duyuruldu.

Ülkede, 8 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili hile tartışmalarının sürdüğü sırada Genelkurmay Başkanı Hlaing, kanunların düzgün şekilde uygulanmaması halinde Anayasa’nın feshedilebileceğini açıklamıştı.

Myanmar Devlet Başkanı Başdanışmanı olan Aung San Suu Kyi uzun zamandır Myanmar'da insan hakları için bir özgürlük savaşçısı olarak görülüyor ve onlarca yıldır ülkenin askeri yönetimine meydan okuyordu. 1991'de, halen ev hapsindeyken Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. 1989 ile 2010 yılları arasında toplam yaklaşık 15 yıl tutuklu kaldı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Twitter hesabında darbeyi kınayan bir mesaj yayınladı. Linde, ”Darbeyi ve Myanmar'daki Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere sivillerin yasadışı hapsedilmesini kınıyorum. Halkın sesine saygı duyulmalı ve sivil liderler serbest bırakılmalıdır” diye yazdı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yayınladığı mesajda, “Yaşanan gelişmeler demokratik reformlara ciddi bir darbedir. Taraflar şiddetten kaçınmalı ve insan haklarına saygılı davranmalılar” dedi.

                               Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing

Myanmar ordu darbe Askeri Darbe Devlet Başkanı Win Myint Aung San Suu Kyi Nobel Barış Ödülü Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ