HİNDİSTAN’DA BUZUL ERİMESİ FELAKETE NEDEN OLDU

Hindistan Himalayasında eriyen ve yerinden kopan buzullar (glacier) su baskınına neden olsu. Vadide yaşayanlardan en az 150 kişi sulara kapılarak yaşamını yitirdi. Dünya ajansları yüzlerce kayıplardan söz ediyor.

HİNDİSTAN’DA BUZUL  ERİMESİ FELAKETE NEDEN OLDU
HİNDİSTAN’DA BUZUL  ERİMESİ FELAKETE NEDEN OLDU Admin
Bu içerik 603 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand dağlarındaki bir buzulun bir kısmı çöktükten sonra Hindistan'ın Chamoli bölgesindeki Dhauli Ganga Nehri'ni büyük bir sel vurdu. Buzul, Himalayaların Tapovan bölgesinde yer almaktadır.

Reuters'e göre Hintli yetkililer kazadan sonra 100 ila 150 ölüden korktuklarını söylüyor. The Times of India'ya gazetesine göre de 150 kişi kayıp, ancak bu bilgi henüz tam olarak doğrulanmadığını yazıyor.

Reuters'e konuşan bir görgü tanığı  bunun bir çığ gibi toz, kaya ve su kaynağı olduğunu söylüyor. Bölge sakinleri tahliye edildiüi ve yetkililerin büyük bir kurtarma operasyonu başlattıkları basına yansıyan haberler arasında bulunuyor. Etkilenen bölgelere yüzlerce polis ve yaklaşık 600 asker gönderildi. Ülkenin kuzey kesimlerindeki pek çok bölge alarma geçirildi.

Ayrıca, Uttarakhand'daki polis, bir hidroelektrik santralinin hasar gördüğünü ve bunun da nehrin havzasındaki su seviyelerinin yükselmesine neden olduğunu söyledi. Yerel halk, santralde çalışan insanların su kütleleri tarafından süpürüldüğünden endişeleniyorlar. Hidroelektrik santralinde çalışanlardan kayıplar olduğu bildiriliyor.

Dhauli Ganj, Hindistan'ın en büyük nehri Ganj'ın iki ana kolundan biri olan Alaknanda'ya akıyor. Alaknanda Nehri yakınlarında yaşayan insanlardan mümkün olan en kısa sürede bölgeyi boşaltmaları istendi. Yetkililere göre nehrin su seviyesi normalin bir metre üzerinde ancak akışın azaldığı belirtiliyor.

Hindistan Glacier çöküntüsü su baskını Uttarakhand dağları Reuters Dhauli Ganj Chamoli bölgesi The Times of India
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ