DANİMARKA YA DA ALMANYA’DA TERÖR PLANLAYACAKLARINDAN ŞÜPHELİNEN BİR GRUP YAKALANDI

Danimarka ve Alman polisi, patlayıcı sağladıkları ve terör planları yaptıklarından şüphelenilen bir grubu yakaladı. Yetkililere göre toplam 14 kişi gözaltına alındı. Polis şefi Lene Sørensen düzenlediği basın toplantısında, bir grup insanın Danimarka ya da Almanya'da bir terör saldırısı planladığına dair şüpheye dayandığını söyledi.

DANİMARKA YA DA ALMANYA’DA TERÖR PLANLAYACAKLARINDAN ŞÜPHELİNEN BİR GRUP YAKALANDI
DANİMARKA YA DA ALMANYA’DA TERÖR PLANLAYACAKLARINDAN ŞÜPHELİNEN BİR GRUP YAKALANDI Admin
Bu içerik 439 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarka istihbarat polisine göre, baskınlar sırasında bomba yapımında kullanılabilecek malzemeler ve bileşenleri bulundu. Ayrıca, ev aramaları sırasında silahlar da bulunduğu belirtildi.

Orta ve Batı polis şefi Lene Sørensen ve Danimarka İstihbarat polisi operasyon şefi Flemming Drejer ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, ”Bu insanların militan İslamcılıktan ilham alabileceklerini gösteren bir IŞİD bayrağı da bulundu. Şu anda terör saldırısının nerede gerçekleşeceğinin kesin olarak bilinmediğini, ancak saldırının Danimarka'da ya da Almanya'da gerçekleştirilmesinin planlandığından şüpheleniyoruz” denildi.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, TT'ye Perşembe günü olan bitenden haberdar olduğunu söyleyerek, ”İsveç ve Danimarka güvenlik servisleri arasındaki işbirliği oldukça iyidir ve gelişmeler hakkında sürekli bilgi bekliyorum” dedi.

Uzun süredir kamuoyundan gizli tutulan saldırıdan sonra toplam 14 kişiden şüpheleniliyor. On üçü geçen hafta sonu ve Pazartesi gününe kadar Själland'da tutuklandı. Almanya'da bir kişi tutuklandı.

Hafta boyunca tutuklananlarla görüşmeleri yapıldı ve şu anda 13 kişi Danimarka'da gözaltında bulunuyor. Bunlardan ikisi, bir takım kimyasallarla birlikte Danimarka'daki baskınlarda tutuklandı. Üçüncüsü, Almanya'nın Hessen eyaletinde bir yerde tutuklandı. Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletindeki Dessau kasabasındaki bir eve yapılan baskında, aşırılık yanlısı grup IŞİD sembolüyle süslenmiş on kilo barut ve ev yapımı bir bayrak bulundu.

Danimarka Adalet Bakanı Nick Hækkerup Perşembe günü yaptığı açıklamada, ”şimdiye kadar yaşananların Danimarka'ya karşı hâlâ büyük bir terör tehdidi olduğunu gösterdiğini” söyledi. Ayrıca Bakana göre, Alman makamlarıyla işbirliği iyi olmasından dolayı memnuniyetini de belirtti..

Almanya Danimarka İstihbarart Teşkilatı Güvenlik polisi Terör Själland Saksonya-Anhalt Eyaleti IŞİD patlayıcı silah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ