’PERCY’ KIZIL GEZEGENE İNDİ

Perşembe günü, Amerikan uzay şirketi NASA'nın uzay aracı "Percy", birkaç dakika sonra Mars gezegeninin yüzeyine indi. Nasa için iniş "yedi dakikalık dehşet" anıydı ve başarılı olduğunda uzay şirketinin genel merkezinde neşe sahneleri patlak verdi. Geminin misyonu: Mars’ta yaşam belirtilerini aramak.

’PERCY’ KIZIL GEZEGENE İNDİ
’PERCY’ KIZIL GEZEGENE İNDİ Admin
Bu içerik 626 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İnsanlık tarihi “Kızıl Gezegen” olarak adlandırılan  Mars’a seferleri düzenlemeye başladı. Çin uzay aracı Tianwen-1, bir haftadan fazla bir süredir kızıl gezegenin yörüngesindeydi, ancak bir günlük farkla  Birleşik Arap Emirlikleri Mars'a ulaşmayı başardı. Perşembe günü, NASA'nın şimdiye kadarki en gelişmiş Mars gezgini, "Percy" lakaplı "Perseverance", Mars'ın yüzeyine indi. AP haber ajansına NASA araştırmacısı Ken Williford, “Bu uçsuz bucaksız kozmik çölde yalnız mıyız?” diyor.

Kaliforniya'daki Jet Tahrik Laboratuvarı'nda NASA personeli arasında sevinç sahneleri patlak verdi ve Percy'nin yedi aylık uzay yolculuğunun en riskli kısmının iniş alanında olduğu anlaşıldığında alkış ve tezahüratlar uzun süre devam etti.

İniş yedi dakika sürdü. Dünya ile iletişim gecikmesi on bir buçuk dakika olduğu için, bu, Nasa'nın daha sonrasına kadar başarılı olup olmadığını bilmediği ve bu nedenle araştırmacıların süreci "yedi dakikalık korku" olarak adlandırdığı anlamına geliyor.

Uzay aracı, ince Mars atmosferine saatte 19.500 kilometre hızla girecek ve ardından onu yavaşlatmak için bir paraşüt yerleştirecek şekilde tasarlandı. Son anda, gemi yüzeye çıkarken yolun geri kalanında onu indiren roketle çalışan bir platform kullandı. Kısa bir süre sonra da Nasa, Percy tarafından gezegenin yüzeyinden çekilen ilk fotoğrafı gösterebildi.

Nasa Uzay Mars Kızıl Gezegen Percy Perseverance Kaliforniya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ