İZLANDA’DA YANARDAĞ FAALİYETE GEÇTİ

İzlanda’nın Reykjanes yarımadasındaki Fagradalsfjall Yanardağı 781 yılın ardından lav püskürtmeye başladı. Bölge halkına dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları önerildi.

İZLANDA’DA YANARDAĞ FAALİYETE GEÇTİ
İZLANDA’DA YANARDAĞ FAALİYETE GEÇTİ Admin
Bu içerik 456 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İzlanda'nın Reykjanes yarımadasındaki Fagradalsfjall Yanardağı 781 yılın ardından uykusundan uyandı. Fagradalsfjall Yanardağı 781 yıl sonra lav püskürtmeye başladı. İzlanda Meteoroloji Ofisi, Fagradalsfjall Yanardağı'nın dün akşam saatlerinde lav püskürtmeye başladığını ve dağın Reykjavik'in güneybatısında ve 30 km uzaklıkta olduğunu belirtti. Uluslararası havaalanı ve Reykavik’e gelen yollar trafiğe kapatıldı.

Bölgeye gönderilen sahil güvenlik helikopteri, yanardağın yıllar sonra uykusundan uyandığı anı yerinde görüntüledi. Yetkililer, yanardağın fazla kül ve gaz püskürtmesini beklemediklerini ve hava trafiğinin etkilenmeyeceğini belirtti. çok

İzlanda'da 2010 yılında, başka bir yanardağ olan Eyjafjallajokull’un patlaması sonucu oluşan kül ve gaz sebebiyle İrlanda ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa genelinde hava trafiği durma noktasına gelmişti.

Öte yandan, Güney Yarımadası olarak da bilinen Reykjanes’de son volkanik patlamanın 1240 yılında meydana geldiği biliniyor.

Yanardağ, kükürt salan kaplıcaları ile turistik cazibe merkezi Blue Lagoon ile aynı bölgede yer almaktadır. Patlama bölgesine en yakın şehir olan Grindavik'te cumartesiye doğru gece saatlerinde durum sakin olduğu belirtildi.

Grindavik'in belediye başkanı Fannar Jónasson, ”insanlar gergindi ve çoğu kişi, böylesine küçük bir salgının baskıyı biraz hafifletmiş olabileceğine inanıyor .Durum iyi ve insanlar şehirden kaçmıyor” değerlendirmesini yaptı.

İzlanda Reykjanes Fagradalsfjall yanardağ lav püskürtmek Reykavik Avrupa İngiltere İrlanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ