NORVEÇ’TE ASTRA ZENECA AŞISINDAN ŞÜPHELİ İKİ ÖLÜM

Ülkede AstraZeneca aşısından şüpheli ölümlerin ardından Norveç, AstraZeneca aşısına ilk ara veren ülke olmuştu. Dün de Astra Zeneca kuşkulu iki ölüm gerçekleşti. Norveç Devlet İlaç Kurumu yayınladığı basın bülteninde ölümlerin aşıdan ortaya çıkmış olabileceğini ileri sürdü. Norveç, askıya almaya edeceğini açıkladı.

NORVEÇ’TE ASTRA ZENECA AŞISINDAN ŞÜPHELİ İKİ ÖLÜM
NORVEÇ’TE ASTRA ZENECA AŞISINDAN ŞÜPHELİ İKİ ÖLÜM Admin
Bu içerik 524 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Astra Zeneca aşısının kan pıhtılaşması ve benzeri durumlara yol açtığını ileri süren Norveç, bu aşıyı ara vermişti. Norveçli viroloji doktorlarından da bu yönde açıklamalar yapıldı. Bu konuda, Norveç Televizyonu (NRK)’ya bir demeç veren  İsveç İlaç Kurumu bölüm müdürü Steinar Madsen, “Neler olduğu hakkında çok şey biliyoruz, ancak yapılması gereken birkaç araştırma daha var. Bence çok üzücü, trajik ölümler” ifadelerini kullanıyor.

Bu haftanın başlarında, Norveç'te bir kişi aynı nedenlerden öldü. Norveç, olayların soruşturulmasına kadar Astra Zeneca'nın aşısını askıya aldı. Oslo Üniversite Hastanesi olanları araştırmak için büyük bir çaba sarf etti ve diğer ülkelerde de araştırmalar yapılıyor. Madsen, NRK'ya şu anda Avrupa'da bununla ilgili önemli ölçüde daha fazla vaka olduğunu söyledi.

Altmışlı yaşlarındaki bir kadın, Şubat ayının sonunda, Astra Zeneca'nın aşısı ile aşılandıktan bir hafta sonra Lund'da öldü. Olayı araştıran İsveç İlaç Kurumu’na göre, kadın kan pıhtılaşması ve büyük çaplı  kanamadan muzdaripti.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Astra'nın aşısıyla bildirilen sağlık sorunlarının gerçek yan etkiler mi yoksa tamamen tesadüfler mi olduğunu araştırdı. Nedensel bir bağlantı bulunamadı ve aşının güvenli olduğu ileri sürerek, kullanılmasınma yeşil ışık yaktı.

İsveç bu hafta ve gelecek hafta yeni bilgiler sunulmadan önce  geçici olarak askıya alınmaya devam edeceği açıklandı. İsveç’te, askıya alınmasına 16 Mart'ta karar verilmişti.

Norveç korona aşı Astrazeneca Norveç İlaç Kurumu ara ölüm NRK İsveç İlaç Kurumu Steinar Madsen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ