ADDP’İN KAMUOYUNA DUYURUSU

Kurucu üyeleri arasında İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bulunduğu Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu yayınladıkları bildiri ile haklarında soruşturma açılan, gözaltına alınan Emekli Amiraller’in uğradıkları bu haksızlığı kınayan bir duyuru yaynladı.

ADDP’İN KAMUOYUNA DUYURUSU
ADDP’İN KAMUOYUNA DUYURUSU Admin
Bu içerik 1977 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

ADDP’in yaynladığı duyuru yayınlıyoruz. İşte o duyuru:

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU

KAMUOYUNA:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Madde 26:

“Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.”

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Vatandaşların fikirlerini beyan etme hak ve özgürlüğü kısıtlanamaz! Cumhuriyet ilkeleri, Atatürk devrimleri, laiklik, vatanın bağımsızlığı ve egemenliği için hayati önem taşıyan Montrö Antlaşması konusunda birileri fikir beyan edecekse, bunların başında bu uğurda yıllarını vermiş Deniz Kuvvetlerinde komutanlık yapmış amiraller gelir; uluslararası anlaşmalar konusunda uzman olan büyükelçiler gelir; milletin temsilcisi milletvekilleri gelir.

104 emekli amiral, 126 eski büyükelçi ve 100 eski milletvekili anayasal haklarını kullanıp, vatanın iç güvenliğini ve dış güvenliğini tehdit eden konularda kamuoyunu bilgilendirmiş, ve bu durumdan neden kaygı duyduklarını belirtmişlerdir. Onların bu kararlı duruşları, Atatürk’ün Montrö konusundaki sağduyusunun ve zaferinin onurlu duruşudur. Montrö Antlasması Atatürk’ün Türk milletine bıraktığı çok değerli bir emanettir. Bunun bilincinde olan, ve demokrasi kuralları içinde bu antlaşmayı korumaya, devam ettirmeye kararlı olan yurttaşlar, emekli büyükelçiler ve emekli amiraller onurumuzdur!

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu Dernekleri olarak Atatürk’ün dünya barışı ve insanlığın huzuru için ortaya koyduğu ‘Yurtta barış, dünyada barış' ilkesine, Atatürk’ ün devrimlerine, Cumhuriyet kazanımlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgelerine her yerde sahip çıkmayı ve savunmayı görev biliyoruz.

Vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığını öne çıkaran görüşlerini kamuoyuyla paylaşanlara haksız suçlamalarla soruşturma açılması, yurttaşlık haklarını ellerinden almak demektir. Demokrasi ve hukuk kurallarına aykırı olan bu tür kararların toplumu korkutmak ve sindirmek için yapıldığı barizdir. Türk toplumunun huzurunu daha fazla germeden gözaltındaki yurtsever amirallerimiz derhal serbest bırakılmalı ve soruşturma bitirilmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU-ADDP
 

ADDP üyesi dernekler:

AMERİKA ATATÜRK DERNEĞİ - ASA

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KARLSRUHE – ALMANYA

ATATÜRK KÜLTÜR VE GENÇLİK EVİ OSNABRÜCK -ALMANYA

DORTMUND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ- ALMANYA

FİLİZLER ATATÜRKÇÜ DERNEĞİ TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ-KOSOVA

FLORİDA TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ - FTAA

GÜNEY KALİFORNİYA TÜRK AMERİKAN TOPLUMU - ATASC

HEİDELBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ– ALMANYA

İNGİLTERE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

KOBLENZ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ-ALMANYA

LİMBURG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ- ALMANYA

NORVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP Kamuoyu duyuru Emekli Amiraller gözaltı Anayasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ