SAVCI MUAMMER AKKAŞ’TAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili dosya elinden alınan Savcı Muammer Akkaş, kendi şahsına yapılan suçlamalara, saldırılara, karşı bir açıklama yaptı. Savcı Akkaş açıklamasında ‘Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir' dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan meydan mitinglerinde sürekli olarak savcıyı hedef alarak, suçlamalarda bulunuyor.

SAVCI MUAMMER AKKAŞ’TAN İKİNCİ AÇIKLAMA
SAVCI MUAMMER AKKAŞ’TAN İKİNCİ AÇIKLAMA
Bu içerik 1665 kez okundu.

İşte Savcı Muammer Akkaş’ın açıklaması:


"TMK'nun 10. maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinde görevli bir Cumhuriyet Savcısı olarak, çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin yürütmekte olduğum soruşturmada, alınan mahkeme kararları kolluk tarafından yargılanmamış ve soruşturmaya devam etmem engellenmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin birçok kararında vurgulandığı üzere, demokratik bir toplumun olmazsa olmazları arasında yer alan ve bu yönüyle kamu bekçiliği görevi yürüten basın aracılığı ile 26 Aralık 2013 tarihinde yaptığım basın açıklamasında, yürüttüğüm soruşturma hakkında hiçbir kişi ya da kurumu hedef almadan soruşturmanın gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde durumu kamuoyunun bilgisine arz etmiştim.
 

Bu açıklamamdan sonra hakkımda farklı makamlar ve kişiler tarafından başlatılan ve adeta bir linç kampanyasına dönüştürülen ve kullanılan ifadeler nedeniyle ikinci kez bir açıklama yapmam zorunluluğu doğmuştur.
 

Anayasamızda da belirtildiği üzere, Devletimizin üç temel erkinden olan yargının bir mensubu ve bu kapsamda bir kamu görevlisi olarak tarafıma yöneltilen hakaret ve iftiralara cevap verme imkanım bulunmamaktadır. Bugüne kadar yargıyı temsil makamlarına yargısal fonksiyonları savunun bir açıklamanın gelmemesi nedeniyle kanunların bana verdiği yetkiler çerçevesinde mesleğimi tüm engellemelere ve baskılara karşı icra etmeye çalışmama rağmen maruz kaldığım ve dozu her geçen gün artan bu saldırılara cevap vermek zorunda bırakıldım.
 

Yürütülen soruşturmalar kapsamında farklı makamlarındaki temsilcilerin ve köşe yazarlarının hakkımda yapmış olduğu hakaret ve iftira boyutunu da aşarak linç kampanyasına dönüşen suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum. Bu konuda gerek cezai gerekse hukuki yollara başvurma hakkımı saklı tutarak durumu kamuoyuna arz ediyorum. Esasen bir kamu görevlisi olan şahsıma yapmış olduğum görevden dolayı işlenen bu suçların şikayete tabi olmaksızın ve resen takibi gerektiğinde ilgili makamlara bu vesileyle hatırlatıyorum.
 

Meslek hayatım boyunca şerefim ve namusumla yerine getirmeye özen gösterdiğim Cumhuriyet savcılığı görevini büyük bir özveri içinde ve tarafsız olarak yürüttüğüm herkes tarafından yakinen bilinmektedir.
 

Bugüne kadar yürüttüğüm hiçbir soruşturma hakkında yetkili olmayan kişilere bilgi veya belge sızdırmadım. Önceki basın açıklamamda da soruşturmanın içeriği hakkında herhangi bir bilgiyi deşifre etmedim. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesinin sorumluları mahkeme kararlarını icra etmeyenlerin içinde aranmalıdır.
 

Şüpheliler masumiyet karinesi üzerinden sahip çıkılırken, şahsıma da dayanaksız ithamlar sürdürülmesi dikkat çekicidir.


Diğer taraftan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir diğer soruşturma kapsamında şüpheli olarak gözaltına alınan ve hakkındaki suç şüphesi kuvvetli bulunarak Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesi uyarınca tutuklanmalarına karar verilen bir kısım şüphelilere, evrensel bir ilke olan masumiyet karinesi üzerinden sahip çıkılırken şahsıma yönelik hiçbir dayanağı olmayan ağır ithamların sürdürülmesi de dikkat çekicidir.
 

Bugün hala mahkeme tarafından dosyadaki delillere dayanılarak verilen arama ve gözaltına alma kararlarının infaz edilmemeye devam edildiğini, buna dayalı olarak delillerin karartıldığını ve bazı şüphelilerin kaçmış olabileceğini, adına yargı görevi icra ettiğimiz milletimin yanılmaz vicdanına sunuyorum. Kamuoyunun takdirlerine saygıyla arz ediyorum."


İsveç Postası

Muammer Akkaş Açıklama Yolsuzluk Rüşvet Operasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ