ALMAN IRKÇI PARTİDEN ‘ATATÜRK’E BÜYÜK SAYGISIZLIK

Almanya genel seçimleri için aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD)’den aday olan Marcel Goldhammer, Atatürk resimli afiş yapıp "Atatürk de AfD’ye oy verirdi" diye yazdı. Sosyal medyada hızla yayılan afişe özellikle Atatürkçülerden tepki yağıyor.

ALMAN IRKÇI PARTİDEN ‘ATATÜRK’E BÜYÜK SAYGISIZLIK
ALMAN IRKÇI PARTİDEN ‘ATATÜRK’E BÜYÜK SAYGISIZLIK Admin
Bu içerik 818 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Almanya’nın başkenti Berlin'in Neukölln semtinden aday olan AfD'li (Almanya için Alternatif) partisinden Marcel Goldhammer, direkt olarak AfD'den meclise girmek için adaylığını koydu. Eski bir CDU'lu olan, “AfD'deki Yahudiler” isimli örgütün yönetiminde yer alan Goldhammer adına, “Atatürk de AfD'ye oy verirdi” yazılı bir seçim afiş çıktı ve bunun sosyal medyada yayılmasını sağlandı.

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’nin haberine göre, Afiş Ronald Glaeser adlı bir AfD’li tarafından dolaşıma sokulunca ortalık karıştı.

Ali Gülen haberinde, “Almanca ve Türkçe olan, Atatürk'le Goldhammer'in fotoğrafının kullanıldığı afişin paylaşıldığı fotoğrafla Ata’nın ırkçı olduğu izlenimi yaratılmaya çalışıldı. Fotoğrafın altında çok sayıda insan Atatürk’e hakaret etmeye başladı” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Gülen, “Irkçı partinin Atatürk'e saygısızlığını ve onu seçimlere alet etmesini eleştiren Türkler, AfD'nin bu tavrını destekleyen, Türklere ise ateş püskürüyor. Bazı kesimler de bu afişten destek alarak, aleni olarak Atatürk düşmanlıklarını kusmaya başladı” sözlerini kullandı.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU TEPKİ GÖSTERDİ

2016 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentinde dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve içlerinde İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de bulunduğu Atatürkçü dernekler tarafından kurulan ve 2020 yılında kurumsal statü kazanan “Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu” yönetim kurulu buna büyük tepki göstererek bir bildiri yaynladı.

İşte bildiri

Almanya Almanya İçin Alternatif AfD Atatürk Afiş Saygısızlık Marcel Goldhammer Seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ