30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!..

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktığı an Osmanlı İmparatorluğu’nun bittiğini, zamanını doldurduğunun bilinceydi. Bu durumda yapılması gereken antiemperyalist bir kurtuluşun hazırlıklarını yapmaktı. Bu nedenle hazırlanan ”Amasya Genelgesi”nde ”Vatan bir bütündür parçalanamaz” derken vatanı ”Ulusun azim ve kararı” kurtaracaktır. ”Ya istiklâl ya ölüm” şiarıyla halka dayalı bir ”Kurtuluş Savaşı” başlattı.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!..
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!.. Admin
Bu içerik 716 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

19 Mayıs 19919’da yakılan özgürlük meşalesi ve bu meşalenin etrafında kilitlenen halk (çürük yumurtalar her zaman olacaktır) Mustafa Kemal Paşa’ya gönülden inanıyordu. Mustafa Kemal Paşa bu inançla önce “Kurtuluşu” ve arkasından da “Kuruluşu” gerçekleştirdi.

26 Ağustos Büyük Taarruz ve onun bir neticesi olan 30 Ağustos Zafer’i emperyalistlerin Türk’ü yok etme, ortadan kaldırma planlarına karşı suratlarına inen “Özgürlük Şamarı”dır. Bu şamardan emperyalist uşağı Osmanlı artıkları da nasiplerini almışlar ve kurtuluşlarını güzel yurdumuzu, Anadolu’yu terk etmekte bulmuşlardır. Bu kaçışları aynı zamanda sonlarını da hazırlamış ve tarihin sahnesinden birer birer silinmişlerdir.

30 Ağustos Zaferi kurtuluşa giden yolların emperyalist ve uşakları tarafından yollara dökülen çakıl taşlarından temizlenmesinin yolunu açmış, 9 Eylül’de işgalçilerin İzmir’de denize dökülmesiyle “Özgürlük Güneşi” tüm aydınlığıyla Anadolu’nun ufuklarında en parlak ışıklarını saçmasıyla doğmuş ve “Türk’ün makus talihini” yüzyıllar sonra yeniden kendi elleriyle yenmesinin simgesi olmuştur.

30 Ağustos, anti-emperyalist bir savaşın adıdır. 30 Ağustos, mazlum uluslara kurtuluş umudunu aşılayan bir ışıktır. 30 Ağustos, bizler için demokrasi, özgürlük, aydınlanma, çağdaşlaşma başı dik bir ulus olarak yeniden doğmak demektir.

Bu vatanımızı, Anadolumuzu canları, kanları pahasına bırakan başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, Tanrının rahmetine kavuşan tüm gazilerimizi sevgi, saygı minnetle anıyor, ruhları şâd olsun, ışıklar içerisinde uyusunlar diyoruz.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!..

Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramı Mustafa Kemal Atatürk Samsun Amasya Genelgesi 19 Mayıs 1919
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ