YENİ ZELNDA’DA IŞİD YANLISI BİR KİŞİ BIÇAKLA SALDIRDI

Yeni Zelanda’nın başkenti Auckland’da bir alışveriş yerinde sabah saatlerinde bir kişi bıçakla saldırı gerçekleştirerek 6 kişiyi çeşitli yerlerinden yaraladı. Olay yerine gelen polisin açtığı ateş sonucu saldırgan öldürüldü. Başbakan Jacina Ardern olayın bir terör saldırısı olduğunu söylüyor.

YENİ ZELNDA’DA IŞİD YANLISI BİR KİŞİ  BIÇAKLA SALDIRDI
YENİ ZELNDA’DA IŞİD YANLISI BİR KİŞİ  BIÇAKLA SALDIRDI Admin
Bu içerik 683 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde cuma günü öğleden sonra bir markette bir adam en az altı kişiyi bıçakla yaraladı. Polis CNN’e yaptığı açıklamada, "Olay yerinde kişiyi bulduk ve vuruldu. Olay yerinde öldü” diyor. CNN, yaralılardan biri ağır yaralı olmak üzere üçünün durumunun kritik olduğunu yazıyor.

BBC'nin haberine göre Başbakan Jacinda Ardern düzenlediği basın toplantısında saldırının "şiddet ve aşırılık yanlısı biri tarafından gerçekleştirilen bir terör saldırısıdır. Bugün olanlar iğrençti, nefret doluydu, yanlıştı” ifadelerini kullanıyor.

Yerel haber sitesi Stuff NZ'ye göre Ardern, olayın bir inanç, kültür, etnik köken değil, bir birey tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, Ardern düzenlediği basın toplantısında, adamın 2011'den beri Yeni Zelanda'da yaşayan ve Sri Lankalı olan IŞİD destekçisi (militanı) olduğunu söyledi.

İdeolojisiyle ilgili endişeler nedeniyle 2016'dan beri ülkedeki güvenlik yetkilileri tarafından da izleniyor. Ardern, adamın saldırıdan yaklaşık bir dakika sonra vurularak öldürüldüğünü belirtiyor.

Başbkan Jacinda Ardern, “Birini günün her saatinde izlediğinizde, her zaman yanında olmanız olanaklı değildir” yorumumu yaparken,  BBC'ye göre Polis Komiseri Andrew Costner, “Personelimiz olabildiğince çabuk müdahale etti. Korkutucu bir durumda daha fazla hasarı önledi” diyor.

Yeni Zelanda Auckland Bıçak Saldırı IŞİD Başbakan Jacina Ardern Terör CNN BBC Stuff NZ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ