NORVEÇ’TE SOSYAL DEMOKRAT KÖKENLİ İŞÇİ PARTİSİ SEÇİMİN KAZANANI OLDU

Norveç’te bu Pazartesi günü yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat kökenli İşçi Partisi birinci parti olarak çıktı. Norveç’te bir iktidar değişikliği gündeme geldi. 169 sandalyeli mecliste ‘Sol Blok’ çoğunluğu sağladı.

NORVEÇ’TE SOSYAL DEMOKRAT KÖKENLİ İŞÇİ PARTİSİ SEÇİMİN KAZANANI OLDU
NORVEÇ’TE SOSYAL DEMOKRAT KÖKENLİ İŞÇİ PARTİSİ SEÇİMİN KAZANANI OLDU Admin
Bu içerik 691 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveç’te dün yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat kökenli İşçi Partisi yüzde 26,4 oy alarak birinci parti olarak seçimin galibi oldu. İktidar Partisi Høyre yüzde 20,5 oy aldı. Böylece Senter Partili destekli 'Sol Blok' 100 sandalye kazanarak iktidarı devralmaya hak kazandı.

İşçi Partisi Başkanı ve Başbakan adayı Jonas Gahr Støre, ”Bekledik ve umut ettik. Artık nihayet bunu başardığımızı söyleyebiliriz” diyerek, seçimden birinci parti olarak çıkmalarının sevincini yansıtıyor.

Sosyal Demokrat kökenli İşçi Partisi'nde seçim kazanma sevinci..

Seçim,i kaybeden Başbakan Erna Solberg sonuçların belli olmasından sonra yaptığı konuşmasında, “Bu sekiz yılda başardıklarımızdan inanılmaz derecede gurur duyuyorum. İktidarda üçüncü bir dönemi için kazanmanın bir mucize olacağına inanıyorduk. Bizde o mucize olmadı” dedi.

Muhafazakar Parti başkanı ve Başbakan Erna Solberg seçim yenilgisini kabul ederek, İşçi Partisi Başkanı Jonas Gahr Støre’yi telefonda kutladı. Solberg, “Gelen Başbakan, şehrin başka bir yerindeki sahneden, bir hükümet kurmak ve partileri bir araya getirmek için muhtemelen oldukça zorlu müzakerelerinde iyi şanslar diliyorum” dedi.

İşçi Partisi, dün gece saat 02'de sayılan neredeyse tüm oylarla yüzde 26,3'ü almış görünüyordu. Başbakan Erna Solberg ve partisi Høyre yüzde 20'nin biraz üzerindeydi. İşçi Partisi, Merkez Parti (Senter Parti) ve Sosyalist Sol (SV), Norveç Büyük Meclisi’nin (Storting) 169 sandalyesinin toplam 89'unu almışdurumdaydılar.

Jonas Gahr Støre seçim gecesi 23.45'te yaptığı açıklamada, “En büyük parti olarak Norveç'in yeni bir hükümete sahip olmasını sağlayacağız” dedi. Tabloya bakıldığı zaman Støre’nin, Yeşiller Partisi ve Marksist Kızıl'ın desteği olmadan bir hükümet kurabilecek gibi görünüyor.

Senter Parti (SP) ve Sosyalist Sol (SV)’deki arkadaşlarımıza seçim kampanyasında iyi bir işbirliği ve iyi bir ton için teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca Støre, “Önümüzdeki birkaç gün içinde yeni bir hükümet isteyen tüm partilerin liderlerini görüşmelere davet edeceğim” dedi.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Norveçli parti arkadaşını gece Twitter'da tebrik etti. "Arkadaşım Jonas Gahr Støre'yi seçim başarısından dolayı tebrik edebildiğim için mutluyum. Norveç, İsveç'te en çok ortak noktamız olan ülkelerden biri ve iklim için sorumluluk alan güçlü toplumlar için yakın işbirliğimizi sürdürmekten kazanacağımız çok şey var " diye yazdı.

Norveç Seçimlerindeki oy dağılımı tablosu

Norveç Büyük Meclisinde 169 milletvekilliği var. Seçmenler 19 değişik seçim bölgesinde oy kullanıyorlar. 150 milletvekili direk seçilirken ayrıca 19 milletvekilliği denkleştirme sistemiyle belirleniyor.

Norveç Genel Seçim İşçi Partisi Kazandı Jonas Gahr Støre Høyre Erna Solberg Stefan Löfven Kutlama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ