İLK SİVİL UZAY YOLCULUĞU BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Dört sivil uzay turisti, uzayda üç gün kaldıktan sonra Dünya'ya döndü. Cumartesi gecesi, dörtlü Forida'nın dışında Atlantik'e indi. SpaceX'in kontrol odası astronotlara, "Görevin, uzayın hepimiz için olduğunu dünyaya gösteriyor" dedi.

İLK SİVİL UZAY YOLCULUĞU BAŞARIYLA SONUÇLANDI
İLK SİVİL UZAY YOLCULUĞU BAŞARIYLA SONUÇLANDI Admin
Bu içerik 598 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünya basınının büyük ilgi gösterdiği uzay seyahatına üçü kişi kura ve vir kişi de büyük miktarda para ödeyerek katıldı. Uzay gemisinde herhangi bir eğitimli herhangi bir astronot olmadan sadece sivillerin bulunduğu ilk uzay uçuşu böylece başarıyla tamamlandı.

AP haber ajansına göre, dört uzay turisti, dünya yüzeyinin 585 kilometre yukarısında üç gün geçirdikten sonra İsveç saatine göre pazar gece yarısına doğru Florida kıyılarına indi

1969'daki Apollo 9'dan bu yana ilk kez uzay yolcuları yolculuklarını Atlantik'e inerek sonlandırdılar. Önceki iki SpaceX görevi, daha sonra gemide NASA astronotlarıyla birlikte, Meksika Körfezi'nde sona ermişti.

38 yaşındaki Ared İsaacman, 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, 42 yaşındaki Chris Sembroski ve 51 yaşındaki Sian Proctor, uzay yolculuğu sırasında soğuk pizza, sandviç ve kıyma soslu spagetti yediler.

CNN'e göre Jared Isaacman inişle ilgili olarak "Bizim için inanılmaz gibi bir yolculuktu" dedi. Dünyanın yörüngesindeyken dünyaya bakan bir kapsülün içinde oturdular. Chris Smbroski, deneyimi "bir kampçıda olmaya" benzetti.

Hayley Arceneaux, uzay giysisini giydiğinde "gülümsemeyi durduramadığını" söyledi.

Financial Times'a göre Isaacman uzay uçuşu için para ödedi ve bunun için 1,7 milyar İsveç kronu (SEK) eşdeğeri ödediğine inanılıyor. Diğer üçü geziyi kurayla kazandı.

İnişten sonra SpaceX'in kurucusu Elon Musk tweet attı: "Tebrikler, @ Inspirations4x !!!"

Uzay Uzay yolculuğu Siviller SpaceX Elon Musk Ared İsaacman Hayley Arceneaux Chris Sembroski Sian Proctor NASA Atlantik Florida
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ