ATATÜRK’E HAKARETLER CEZASIZ KALIYOR

AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana özellikle son yıllrda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerin büyük oranda cezasız kaldığı görülüyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiası ile haklarında soruşturma açılan kişi sayısı 38 bini aştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret suçu işleyenlerin yüzde 80’i cezasız kaldı.

ATATÜRK’E HAKARETLER CEZASIZ KALIYOR
ATATÜRK’E HAKARETLER CEZASIZ KALIYOR Admin
Bu içerik 507 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, eski Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, adli istatistikleri incelemesinin sonucunda  bir değerlendirme yaptı. Savcının değerlendirmesine göre AKP iktidarlarının ve Cumhuriyet Savcılarının bu konuda gerekeni yapmadıkları ortaya çıktı. Savcının tespitleri şöyle:

 GİDEREK ARTIYOR

2020'de, Cumhuriyet başsavcılıklarında, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun uyarınca sonuçlanan soruşturmalardaki suç sayısı incelendiğinde, toplam dosya sayısı 6 bin 289 adet. Bu dosyaların sadece yüzde 19.5'lik kısmı yani bin 229 tanesi hakkında kamu davası açıldı. Yüzde 80.5'i hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığı ya da yetkisizlik, görevsizlik, birleştirme, başka büroya gönderme gibi kararlar verildiği görülüyor.

CEZASIZLIK VAR

Mahkemeye taşınan dosyalarda da cezasızlık tescilleniyor. Ceza mahkemelerinde, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun uyarınca çıkan dosyalardaki suç sayısının dosyanın açılış yılına ve suç türüne göre dağılımı incelendiğinde, çarpıcı bir artış var. 2016 ve öncesinde açılan dava sayısı sadece 3 iken 2020 yılına gelindiğinde bu sayı 710'a çıkıyor. Bu dosyaların yüzde 27.1'lik kısmı hakkında mahkumiyet kararı çıkmış. Yüzde 46'sı ise ya beraat etmiş ya da hükmün geriye bırakılmasına karar verilmiş.

 HAKARET POLİTİKASI MI?

Demokrasi, hukuk devleti, laiklik ve eşit yurttaş koşullarında yetişip en yetkili makamlara gelenlerin bu ülkenin kurucusuna yapılan hakaretlere ses çıkarmamaları bu milleti daha çok yaralamaktadır. Son dönemde kurucu değerlere karşı başlatılan bir hareket var. Bu ülkenin kurucusu Atatürk'e yapılan hakaretler de aynı zihniyet tarafından cezasız bırakılıyor.

Türkiye Mustafa Kemal Atatürk Hakaret AKP Cumhurbaşkanı Atatürk Recep Tayyip Erdoğan Dava Suç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ