FRANSA, 6 CAMİNİN KAPATILMASI İŞLEMİNİ BAŞLATTI

Fransa, İslam içerikli terör olaylarının artması üzerine ülke çapında bir dizi önlem almıştı. Fransa, geçen hafta "radikalleşme" iddiasıyla 6 caminin kapatılması ve 10 derneğin feshedilmesine yönelik işlemleri başlattı. Fransa’da yaşayan Müslümanlar olayı protesto ediyorlar.

FRANSA, 6 CAMİNİN  KAPATILMASI İŞLEMİNİ BAŞLATTI
FRANSA, 6 CAMİNİN  KAPATILMASI İŞLEMİNİ BAŞLATTI Admin
Bu içerik 472 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla listelenen 89 caminin 3’te 1’inin denetlendiğini açıkladı. Bakan Darmanin, Darthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d'Or, Rhone ve Gard illerinde 6 caminin kapatılması için işlemlerin başlatıldığını söyledi.

İçişleri Bakanına göre “ayrılıkçılığa” karşı mücadelede 2017’den bu yana polis tarafından 24 bin denetleme yapıldı ve “aşırıcıların” bulunduğu 650 ‘yer' kapatıldı. İki imamın sınır dışı edildiğini öne süren Darmanin, 2023’ten itibaren ülkeye yurt dışından din görevlisi gelemeyeceğini sözlerine ekledi.

4'ü ekimde olmak üzere toplam 10 derneğin feshedileceğini de duyuran Darmanin, “Bunlar arasında Selefi bir dernek, Rhône bölgesinde sözde İslamofobi’ye karşı mücadele eden bir kurum ve sözde insani yardım yapan bir yapı bulunuyor” ifadelerini kullandı. “Ayrılıkçı” olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konulduğunu söyleyen Darmanin, Bakanlar Kurulu’ndan 2 derneğin feshedilmesini talep edeceğini açıkladı.

Kendi tesislerinde Kur'an eğitimi veren okulların hâlâ sorun teşkil ettiğini söyleyen Darmanin, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle çok kapsamlı denetimlere tabi tutulduğunu ve bir yıl içinde bu okullardan 10’unun kapatıldığını aktardı.

Fransa'da ağustosta yürürlüğe giren “ayrılıkçı” yasası kamu hizmetinde tarafsızlık, cumhuriyet değerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, aile içi eğitimin ve özel okulların denetlenmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda şeffaf ve denetlenebilir olması konularını kapsıyor.

Yasa Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle uluslararası toplum ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Fransa İslam Cami Kapatma Terör Radikalİslam Kuran Kursu Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Darthe Meurthe-et-Moselle Cote-d'Or Rhone Gard
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ