2021 YILI NOBEL TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

İsveç tarafından her yıl verilen “Nobel Ödülleri” dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösteriliyor. Nobel Ödülleri bu hafta sahiplerini buluyor. Bu hafta boyunca her gün tek tek farklı kategorilerde ödül kazanan adlar açıklanacak. Bu yılki “Nobel Tıp Ödülü”nü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı.

2021 YILI NOBEL TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU
2021 YILI NOBEL TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU Admin
Bu içerik 386 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün Nobel Tıp Ödülü açıklandı. Ödülü David Julius ve Ardem Patapoutian ikilisi kazandı. İki bilim insanının Somatosensoriyel sistem “sıcaklık ve dokunma reseptörlerini” konusundaki çalışmaları dolayısıyla bu ödülü kazandıkları duyuruldu.

Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada iki bilim insanının “doğanın en büyük gizemini” çözdükleri kaydedildi. Bilim insanlarının PIEZ01 ve PIEZ 02 isimli dokunma reseptörleri ile TRPV1 isimli sıcaklık reseptörlerini keşfettiği belirtildi.

Ödülün gerekçesi olarak, “Bu çığır açan keşif, bizim sıcak, soğuk ve mekanik kuvvetin sinir sistemine nasıl etki ettiğini ve etrafımızdaki dünyaya nasıl adapte olduğumuzu anlamamızı sağladı. Bu bilgi, kronik ağrı da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisini geliştirmekte fayda sağladı” ifadesi kullanıldı.

Nobel Ödülü kazananlar ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon 145 bin ABD doları) para ödülü de alacaklar ve ödül seremonisi 10 Aralıkta Stockholm’da yapılacaktır.

İsveç Nobel Ödülü Nobel Tıp Ödülü Nobel Komitesi David Julius Ardem Patapoutian Alfred Nobel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ