NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ İKİ GAZETECİ ARASINDA PAYLAŞTIRILDI

Filipinli gazeteci Maria Ressa ile Rus gazeteci Dmitry Muratov, 2021 Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen tarafından yapılan basın toplantısında açıklandı. Norveç Barış Komitesi Başkanı Reiss-Andersen, “Ödülü ifade özgürlüğünü koruma çabalarından dolayı alıyorlar” ifadelerini kullandı.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ İKİ GAZETECİ ARASINDA PAYLAŞTIRILDI
NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ İKİ GAZETECİ ARASINDA PAYLAŞTIRILDI Admin
Bu içerik 195 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveç Barış Komitesi tarafından verilen 2021 Nobel Barış Ödülü sahiplerini buldu. 2021 yılının Barış Ödülü Filipinler ve Rusya’da ifade özgürlüğüne yönelik verdikleri cesur mücadele nedeniyle gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov’a verildiği açıklandı.

Ressa ve Muratov, “Demokrasi ve kalıcı barışın ön koşulu olan ifade özgürlüğünü koruma çabalarından dolayı” ödüle layık görüldü. Oslo'da bulunan Norveç Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, “Ressa ve Muratov, demokrasi ve basın özgürlüğünün giderek daha olumsuz koşullarla karşı karşıya kaldığı bir dünyada bu ideali savunan tüm gazetecilerin temsilcileridir” ifadeleri yer aldı.

              Barış Ödülünü kazanan gazeteciler Dmitry Muratov ve Maria Ressa     

Filipinler'de 2012 yılında çevrimiçi haber sitesi Rappler’ı kuran Maria Ressa'nın “İfade özgürlüğünün korkusuz bir savunucusu olarak, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte rejiminin uyuşturucuya karşı verdiği tartışmalı mücadeleye odaklandığı” ve “ülkede gücün kötüye kullanılmasını, şiddet kullanımını ve artan otoriterliği ifşa etmek için ifade özgürlüğünü kullandığı” belirtildi.

Rusya'da 1993 yılında yayın hayatına başlayan muhalif gazete Novaya Gazeta'nın Yazı İşleri Müdürü Dmitry Muratov'un ise “Cinayetlere ve tehditlere rağmen gazetenin bağımsız politikasından vazgeçmeyi reddederek, gazetecilerin haklarını sürekli savunduğu” ifade edildi.

Norve. Barış Komitesi Nobel Barış Ödülü Filipinler Maria Ressa Rusya Dmitry Muratov Gazeteci Rappler Novaya Gazeta Oslo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ