TT: ”TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İSVEÇ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’Nİ SINIR DIŞI ETMEKLE TEHDİT EDİYOR”

İsveç Haber Ajansı TT, son dakika haberi olarak geçtiği haberinde, ”Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ’in Ankara Büyükelçisi de dahil diğer dokuz Batı ülkesinin büyükelçilerini sınır dışı etmekle tehdit ediyor. Gezi Parkı Olayları nedeniyle tutuklanan Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki ülkelerin talebine bir yanıt anlamını taşıyor” diye abonelerine duyurdu.

TT: ”TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İSVEÇ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’Nİ SINIR DIŞI ETMEKLE TEHDİT EDİYOR”
TT: ”TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İSVEÇ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’Nİ SINIR DIŞI ETMEKLE TEHDİT EDİYOR” Admin
Bu içerik 1267 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ve diğer dokuz ülke elçileri Pazartesi günü ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, diğer şeylerin yanı sıra Osman Kavala'nın hapsedilmesinin Türkiye'ye "gölge düşürdüğü" yazıldı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Salı günü, diğerlerinin yanı sıra İsveç büyükelçisi Staffan Herrström'ü arayarak yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sesini daha da keskinleştiriyor. Türk basınına yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanımıza onları (büyükelçileri) ülkemizde ağırlama lüksümüz olmadığını söyledim" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV kanalına, ”Türkiye'ye böyle bir ders vermek gerçekten sizlerin haddine mi?” yönünde açıklamalarda bulundu.

Osman Kavala 2017'den beri tutuklu ve başka şeylerin yanı sıra 2013'te İstanbul'daki Gezi Parkı'nın yeniden inşasına karşı protesto gösterileri düzenlemekle suçlanıyor. Şubat 2020'de serbest bırakıldı, ancak birkaç saat sonra yeniden tutuklandı - bu sefer 2016 darbe girişimine karıştığı şüphesiyle.

İsveç, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Kanada, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Almanya ve ABD ile birlikte Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını istiyor.

ELÇİLERİN AÇIKLAMASI

ABD Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yayımlanan ve Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ile Yeni Zelanda Büyükelçilikleri'nin imzası bulunan açıklamada, Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması yönünde Türkiye'ye çağrıda bulunuldu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Osman Kavala'nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Büyükelçiler sınır dışı İsveç Staffan Herrström Danimarka Fransa Finlandiya Kanada Hollanda Norveç Yeni Zelanda Almanya ABD Osman Kavala Gezi Parkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ