BÜYÜKELÇİLERE YÖNELİK SINIR DIŞI TEHDİDİ AVRUPA’DA YANKI BULDU

Bild gazetesine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, aralarında Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’un da aralarında bulunduğu 10 Büyükelçiyi 'istenmeyen adam ilan edilmesi' talimatı Almanya‘da büyük yankı buldu.

BÜYÜKELÇİLERE YÖNELİK SINIR DIŞI TEHDİDİ AVRUPA’DA YANKI BULDU
BÜYÜKELÇİLERE YÖNELİK SINIR DIŞI TEHDİDİ AVRUPA’DA YANKI BULDU Admin
Bu içerik 484 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alman basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükelçilere yönelik açıklamasını manşetlerine taşıdılar. Bu konu üzerine çeşitli yorumlar yaptılar.

Bild Gazetesi, ‘Erdoğan kızgın. Almanya büyükelçisi simdi istenmeyen kişi. Dolaylı olarak sınır dışı anlamına geliyor’ manşetini attı.

Der Spiegel dergisi, ‘Erdoğan 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etti. Aralarında Alman elçi de var“ diye yazdı.

Devlet televizyonu ARD, “Türkiye tehdidini gerçekleştirdi. Erdoğan, Almanya’nın Ankara Büyükelçisini sınır dışı ettiriyor“ haberini kullandı. ZDF kanalı da haberi ‘son dakika’ diye geniş olarak verdi.

Financial Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu kararının, Washington yönetimi ve AB ile ilişkileri yeniden onarma sürecini olumsuz etkileyebileceğini ve ekonomiye yönelik endişeleri artırabileceğini yazdı.

4 ÜLKEDEN VE AB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından, büyükelçileri ‘istenmeyen adam’ ilan edilecek olan İsveç, Norveç, Almanya ve Danimarka’dan açıklama geldi. Her dört ülke yetkilileri de Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildirdi.

Norveç hükümetinin iletişimden sorumlu direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı” dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Danny Annan’ın Türkiye’yi terk etmesi yönünde kendilerine ulaşan resmi bir bilgi olmadığı aktarıldı. Açıklamada “İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz” denildi.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Twitter hesabından bir paylaşım da bulundu. Sassoli, açıklamasında “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işaretidir. Yılmayacağız. Osman Kavala’ya özgürlük” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Büyükelçiler Almanya Norveç Danimarka İsveç AB Bild gazetesi Der Spiegel ARD ZDF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ