SUDAN’DA ASKERİ DARBE

Bir Afrika ülkesi olan Sudan’da sabaha karşı askeri bir darbe gerçekleştirildi. Hükümet yetkilileri ve parti başkanlarının gözaltına alındığı ya da göz hapsinde tutulduğu basına yansıyan haberler arasında bulunuyor.

SUDAN’DA ASKERİ DARBE
SUDAN’DA ASKERİ DARBE Admin
Bu içerik 875 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sudan’da sivil hükümet ile asker arasında süren gerilimin bir darbeyle sonuçlandığı tahmin edilirken Sudan başbakanı ve diğer önde gelen politikacılar, ordu tarafından ev hapsine alındığı ya da tutuklandıkları yönünde görünüyor.

İsveç Haber Ajansı TT, Askeri güçlerin ülkenin televizyon ve radyo kanallarını da bastığı söyleniyor. Havaalanı ve internet kapatıldı ve devlet televizyonu vatansever müzik yayını yapıyor. Şafak baskınları, ordu ile ülkenin sivil hükümeti arasındaki bir gerilim dönemini takip ediyor. Reuters kaynaklarına göre, Başbakan Abdalla Hamdok ev hapsine alındı. Hükümete yakın siyasi partilerden ve ülkeyi yöneten sivil-asker konseyinden çok sayıda bakan ve kişinin de tutuklandığı söyleniyor.

AFP haber ajansına ait bir hükümet kaynağı, silahlı adamların bazı politikacıları ve hükümet temsilcilerini evlerinde tutukladığını doğruladı. Enformasyon Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Başbakan darbeye destek vermek istemediği için tutuklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Darbeye katılmayı reddeden Başbakan Abdalla Hamdok, ordu tarafından tutuklanarak kimliği belirsiz bir yere götürüldü" denildi.

Sudan halkının çoğunluğunun sokağa döküldüğü ama askeri güçler ve paramiliter gruplar tarafından sınırlı yerlerde tutulduğu söyleniyor.

Afrika Sudan Askeri darbe Ordu Y netäm El koymak Başbakan Abdalla Hamdok Siyasi Partiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ