CUMHURİYETİMİZİN 98’İNCİ YILI KUTLU OLSUN

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yılını kutluyacağız. 98 yıl önce Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde verdiğimiz ’Kurtuluş Savaşı’ başarıya ulaşmış, utkuyla taçlandırmıştık. Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa lise yıllarından beri kafasında kurduğu, geliştirdiği ’Cumhuriyet’ düşüncesini zor da olsa gerçeğe dönüştürerek 29 Ekim 1923 tarihinde ’Cumhuriyeti’ ilan edecekti. Böylece yeni devletimizin adı da ’Türkiye Cumhuriyeti’ olacaktı. Cumhuriyetimizin 98’inci yılı kutlu olsun.

CUMHURİYETİMİZİN 98’İNCİ YILI KUTLU OLSUN
CUMHURİYETİMİZİN 98’İNCİ YILI KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 326 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, tarihin ardından ya da önünden giden bir lider değil… Mustafa Kemal tarihin akışını değiştiren, şekillendiren ve tarihi yazan bir liderdir. Lider odur ki, parçalanmış bir imparatorluktan, tüm dünyanın saygı duyduğu yeni bir devlet yarattı. Tarihe geçen bir destan yazdı. İşte ’En Büyük Türk Devrimcisi’ cumhuriyete giden yolun taşlarını santimetre santimetre hesaplıyarak gerçekleştirdi.

En yakınında olan önemli görevler üstlenen Atatürk’ün arkadaşlarından ve sonradan yolları ayrılan Rauf Orbay, ”Biz olmasaydık da Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak ülkeyi kurtarırdı. Fakat o olmasaydı biz bunu başaramazdık” diyerek sürekli olarak düşüncelerine muhalefet ettiği Atatürk’e hakkını teslim ediyordu.

19 Mayıs 1919 Samsun’danm başlayan ve 9 Eylül 1922 günü İzmir’de Yunan Ordusu’nun hezimetiyle biten savaşın tüm aşamalarında Atatürk’ün müthiş yeteneği ve çabası vardır. Bir taraftan savaşırken, diğer taraftan da savaş sonrası yapacaklarını adım adım planlamıştır. Belleğine ta lise yıllarında yerleştirdiği ”Cumhuriyet” düşüncesini yaşama geçirmek en büyük amacıdır. Bunu her türlü engellemelere karşın başarmıştır.

M. K. Atatürk, diktatörlüklerin günümüzde artık yerinin olmadığını anlamıştır. Bu nedenle kendisine teklif edilen ”Tek adamlık” yönetimini elinin tersiyle itmiştir. Şöyle söylüyor, ”Zorba hükümetler, ne şekilde olursa olsunlar payidar olamaz, ayakta kalamazlar. Özgür bir ülkede ise yasalara uymak koşuluyla hükümetin buyruklarını eleştirmek de kınamak da caizdir” ve ekliyor; ”Özgürlük sınırları ne kadar geniş tutulursa, hükümet o ölçüde sağlam olur.

İşte, bugün Türkiye’nin içerisine düştüğü açmaz budur. Bu nedenle Cumhuriyet ve değerlerine tekrar dönmek ülkemizin yeniden kurtuluşu olacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün Türk Gençliğine emanet ettiği ’Cumhuriyet’ ile ilgili söylediği sözler ise oldukça dikkat çekicidir.

Bunlardan bazı örnekler: 

 • Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.
   
 • Benim naciz vücudum bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.
   
 • Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.
   
 • Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.
   
 • Cumhuriyet, demokratik idarenin tam ve mükemmel bir ifadesidir. Bu rejim, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, onlardan esirlik, soysuzluk, dalkavukluk hislerini uzaklaştıran bir yoldur.
   
 • Cumhuriyet fazilettir.
   
 • Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.29 EKİM CUMHURİYETİ’MİZİN KURULUŞUN 98’İNCİ YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN…

Türkiye Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Cumhuriyet Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyetin 98'inci Yılı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ