AGİT TOPLANTISINDA KARŞILIKLI GÖZDAĞI

İsveç’in başkenti Stockholm’da toplanan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSSE - AGİT) Dışişleri Bakanları toplantısında Amerika ile Rusya arasında gözdağı anlamlı uyarı konuşmaları gündemi gerdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna ile karşı karşıya gelmeye devam etmesi halinde Rusya'yı "ciddi sonuçlar" olacağı konusunda uyardı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, askeri çatışmanın "kabus senaryosu" konusunda uyardı.

AGİT TOPLANTISINDA KARŞILIKLI GÖZDAĞI
AGİT TOPLANTISINDA KARŞILIKLI GÖZDAĞI Admin
Bu içerik 543 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 28. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı bu sabah başladı. AGİT'in 57 üye ülkesi Stockholm dışında toplanırken Ukrayna ihtilafı gündemin üst sıralarında yer alıyor. ABD ve Rusya dışişleri bakanları birkaç yıldır ilk kez örgütün toplantılarında bir araya geliyor.

İsveç Televizyonu SVT’in haberine göre, Rusya'nın son haftalarda Ukrayna sınırı yakınlarında artan askeri faaliyetleri hem Kiev'de hem de NATO ülkeleri çevresinde endişe ve öfkeye neden oldu.

Ukrayna hükümeti, ülkenin doğudaki güçlü komşusunun, ilhak edilen Kırım yarımadası ve doğu Ukrayna'nın Rus destekli ayrılıkçılar tarafından işgal edilen iki bölgesi de dahil olmak üzere 115.000 askeri seferber ettiğini iddia ediyor.

ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları 30 diakika kadar görüştükleri bilidirliyor. Antony Blinken'e yakın bir kaynağa göre, Rusya komşusu Ukrayna'yı işgal ederse Rusya'ya karşı yaptırımlar konusunda uyarıldı. Reuters haber ajansına göre, aynı zamanda ABD'nin çatışmadan kaçınmak istediğine de dikkat çekmiş olmalıdır, denildi.

İki büyük gücün dışişleri bakanları, ABD Dışişleri Bakanlığı kaynağına göre "ciddi ve ticari" konuları içeren görüşmeleri sırasında iki ülkenin diyaloğunu sürdürmesi konusunda anlaştıkları bildirildi.

Lavrov gazetecilere verdiği demeçte, "Başkan Putin'in dediği gibi, herhangi bir çatışma istemiyoruz." dedi.

Ukrayna'ya ek olarak, iklim, güvenlik politikasının cinsiyet boyutları ve Dağlık Karabağ'daki çatışmanın yanı sıra Belarus'taki durum ve ülkenin AB komşuları Polonya ve Litvanya ile sınırlarındaki göçmen krizi de tartışılacak konular arasında bulunuyor.

İsveç Stockholm OSSE AGİT toplantı ABD Rusya Antony Blinken Sergey Lavrov Ukrayna Dışişleri Bakanları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ