ALMANYA’DA ANGELA MERKEL DÖNEMİ SONA ERDİ

Almanya'da genel seçimlerde yeterli oyu alamayarak16 yıllık görevini bırakan Angela Merkel'in yerine yeni Almanya Sosyal Demokrat Başbakanı Olaf Scholz seçildi.

ALMANYA’DA ANGELA MERKEL DÖNEMİ SONA ERDİ
ALMANYA’DA ANGELA MERKEL DÖNEMİ SONA ERDİ Admin
Bu içerik 410 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alman milletvekilleri Çarşamba günü Almanya Federal Meclisi’nde yapılan oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan seçti. Olaf Scholz, Liberal Parti ve Yeşillerle anlaşarak bir koalisyon hükümeti kurmayı başardı. Bu üçlü ilk kez biraraya geliyor ve hükümet çalışmaları sırasında nasıl bir yöntem uygulanacağı ya da protokol kurallarına ne ölçüde uyum sağlanacağı merak konusu olarak duruyor.

Angela Merkel’in 16 yıllık yönetiminin ardından bir Sosyal Demokrat Parti milletvekili olan Scholz yeni başbakan oldu. Scholz, yeşile yatırım sözleri vermiş ve Avrupa yanlısı bir koalisyon hükümetinin de yolunu açtı.

Almanya Federal Meclisi’nde yapılan oylamada Merkel'in görev süresi sona eren hükümetinde başbakan yardımcısı ve maliye bakanı olarak görev yapan 63 yaşındaki Scholz’un 395 gibi net bir oyla seçildiği belirtildi. Olaf Scholz, kendisi hariç 16 kişilik kabinede 8 kadın ve 8 erkek bakanın görev alacağını açıkladı.

Buna göre dışişleri, içişleri, savunma, eğitim, çevre, aile, ekonomik işbirliği ve kalkınma, imar ve yapı gibi bakanlıklar kadınların kontrolünde olacak.

Almanya Angela Merkel Hükümet Başbakan Olaf Scholz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ