ADDP: “Kubilaylar ölmez, Kubilaylar tükenmez, bıraktıkları emanetlerin nöbetçisiyiz”

23 Aralık 1930 yılında İzmir Menemen’de gerici (mürteci) yobazlarca boğazı kesilerek öldürülen 24 yaşındaki Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve bekçiler Hasan ile Şevki’yi ölümlerinin 91. yılında saygıyla anıyoruz.

ADDP: “Kubilaylar ölmez, Kubilaylar tükenmez, bıraktıkları emanetlerin nöbetçisiyiz”
ADDP: “Kubilaylar ölmez, Kubilaylar tükenmez, bıraktıkları emanetlerin nöbetçisiyiz” Admin
Bu içerik 590 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

ATATÜRKÇÜ Düşünce Dünya Platformu (ADDP) 91 yıl önce öğretmen asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şehit edilişinin yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayınladı.

  ‘‘23 Aralık 1930 tarihinde, Menemen’de Giritli Derviş Şeyh Mehmet’in başında bulunduğu bir grup gerici yobaz “Din elden gidiyor,şeriatı kurtaracağız“ söylemleriyle bir kısım cahil halkı da korkutup yanlarına alarak Cumhuriyet rejimine karşı silahlı isyana kalkışmışlardır. Toplanan halkı dağıtıp bu yobazları yakalamaya görevlendirilen öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, mahalle bekçileri Hasan ve Şevki bu gerici grup tarafından hunharca katledilmiştir. Kubilay’ı, Hasan’ı ve Şevki’yi katledilişlerinin 91.yılında bıraktıkları emanete sahip çıkarak saygıyla anıyor, tüm devrim şehitlerinin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurduğu zaman çağdaş uygarlık yolunu açacak devrimleri uygulamış ve en önemlisi Cumhuriyetin kuruluş felsefesi olan laiklik ilkesini anayasaya koymuştur. 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, mürüdler, meczuplar memleketi olamaz.En doğru, en hakiki yol medeniyet yoludur. Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka tarafta sahne arasınlar” diyerek irtica yanlılarını uyarmıştır.

Ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi bugün de laiklik ilkesini kendi amaçlarına göre yorumlayanlar, dini siyasete alet edenler, tekbir çekip şeriat isteyerek devrimlere karşı çıkanlar hep olacaktır. Bunu içindir ki, 23 Aralık 1930 Menemen Olayı ‘nı sadece tarihimizde kara bir sayfa olarak hatırlamamalı, bu olaydan ibret alarak Cumhuriyetin felsefesine, laiklik ilkesine, Atatürk ilke ve devrimlerine karşı oluşacak tehdit ve gerici eylemlere  karşı hazırlıklı olmalı ve Cumhuriyet kazanımlarından asla vazgeçmeyeceğimizin kararlılığını çalışmalarımızla  göstermeliyiz.

Türkiye Menemen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay Bekçi Hasan Şevki Şehit yobaz Derviş Mehmed
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ