ALMANYA’DA SOMA MADENCİSİNİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’E BÜYÜK TEPKİ VAR

Soma maden kazasında 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesinin ardında yapılan protestolar sırasında Başbakan Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Terkel bir mandeniciyi polislerin müdahalesi sırasında tekmelemişti. Yerkel geçen hafta Almanya’ya Frankfurt Tiçari Ataşesi olarak atandı. Bu durumu başta Alman sendikaları ve işçi örgütleri olmak üzere Sivil Toplum Örgütleri de protesto ediyor.

ALMANYA’DA SOMA MADENCİSİNİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’E BÜYÜK TEPKİ VAR
ALMANYA’DA SOMA MADENCİSİNİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’E BÜYÜK TEPKİ VAR Admin
Bu içerik 536 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında 2014 yılında grizu patlaması olmuş ve 301 madenci yaşamını yitirmişti. Bunun üzerine başta maden işçilerini akrabaları ve arkadaşları olmak üzere Soma halkı maden sahibini ve yeterli önlemlerin alınmasında duyarsız kalan hükümeti protesto etmeye başlamışlardı. Bu protestolar sırasında polislerin bir madenciyi etkisiz hale getirirken o zaman Başbakan Erdoğan’ın Özel Kalme Müdür Yardımcısı olan Yusuf Yerkel, yerde sürüklenen madeniyi tekmelemişti. Bu tekmelem olayı geniş yankı bulmuş ve tüm yurtta şiddetle kınanmıştı.

Bu olaydan sonra sonra cezalandırılması amacıyla hakkında açılan davalardan kurtulan Yusuf Yerkel, geçen hafta Almanya Frankfurt Ticari Ataşesi olarak AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı olan Erdoğan tarafından Almanya’da görevlendirildi.

Sözcü gazetesi Almanya muhabiri Ali Gülen’in haberine göre, Avrupa'da konu sosyal medyada hızla yayılıyor ve her dilde tepkiler yükseliyor. Almanca açıklamalar yapılırken, işçi dernekleri ve sendikalar da ayağa kalktı.

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel'in atanmasını protesto için hazırlıklar yapıyor. Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği, “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı.

Açıklamada, bu atama kararının geri alınması talep edilirken, bu yapılmazsa, “Frankfurt'a hoş gelmedin” diyeceklerini belirten grup, “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” denildi.

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de bir açıklama yaparak böyle bir atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yüksel, “Soma'daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye'nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt'ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” dedi.

Türkiye Manisa Soma Soma Maden Kazası Tayyip Erdoğan Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel tekme Almanya Frankfurt Ticari Ataşe atama Cumhurbaşkanı Alman İşçi Sendikaları Turgut Yüksel Protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ