NORVEÇ’TE VAKA SAYISINDA REKOR KIRILDI

Norveç’te bugün açıklanan covid-19 enfeksiyonu vaka sayısı 11.825 oldu. Norveç'te bu yeni bir günlük rekor olarak kayıtlara geçti. NTB haber ajansına göre bu, geçen haftanın aynı güne göre 3.440 daha fazla vaka sayısını gösteriyor.

NORVEÇ’TE VAKA SAYISINDA REKOR KIRILDI
NORVEÇ’TE VAKA SAYISINDA REKOR KIRILDI Admin
Bu içerik 541 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveç enfeksiyonla mücadelede bazen yetersiz kalıyor. Basına yansıyan rakamlar ön bilgilerdir ve testin ne kadar etkili olduğu gibi birçok tuzak içerebiliyor. Ancak eğilim hâlâ açık yani artış devam ediyor. Enfekte insan sayısı pandemi sırasında daha önce hiç görülmemiş seviyelere çıkıyor.

Aynı zamanda, sağlık hizmetleri üzerindeki baskının enfeksiyonla aynı oranda artmadığı, mikro varyantın son zamanlarda ortaya çıktığı diğer ülkelerde olduğu gibi aynı eğilimler de görülebiliyor. Çarşamba günü, Norveç'te salı gününe göre 13 daha az olmak üzere 264 covid hastası hastanelere kabul edildi.

Hastaların 80'i yoğun bakımda, 61'i solunum cihazına bağlı. Norveç Sağlık Müdürlüğü'nün genel değerlendirmesine göre bu, önceki günden 5 ve 3 daha az.

Norveç, İsveç'e ve Avrupa'daki birçok ülkeye kıyasla pandemiyi çok hafif atlattı. Devlet İstatistik sitesine göre, Norveç şimdiye kadar 100.000 kişi başına 25'ten fazla ölüme sahipken, İsveç 100.000'de 150’de bulunuyor.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre Perşembe akşamı düzenlediği basın toplantısında, “Önümüzde hâlâ zirve var, ancak birçoğunun aşılandığı ve omicron'un daha hafif hastalık semptomları verdiği yeni bir durumdayız. Daha fazla insan enfekte olur, ancak daha azı hastane bakımına ihtiyaç duyar” dedi.

Norveç bu nedenle dört hafta önce getirilen kısıtlamaları gevşetecek. Diğer şeylerin yanı sıra, barda alkol yasağı kaldırılacak, yarından itibaren servis masada olduğu sürece akşam 23'e kadar alkol satışına izin verilecek. Salon etkinliklerinde izin verilen kişi sayısı 50'den 200'e çıkarıldı. Karantina kuralları değiştirilebilir, burada bir test karantinanın yerini alabilir. Anaokulları ve okullar için kısıtlamalar da hafifletilecek ve artık ulusal olmayacak, ancak enfeksiyon durumuna göre yerel olarak düzenlenebilecek.

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü başkanı Camilla Stoltenberg'e göre, “Mikro dalgayı ve enfeksiyonun yüksek yayılmasını durdurmak mümkün değil, kalan kısıtlamalar bakımın makul bir yük verilmesini sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Öğretimin daha büyük bir kısmı yüksek okullarda ve üniversitelerde yerinde gerçekleşecek.

Norveçlilere gelecekte de evden çalışmaları ve sıkışıklıkta toplu taşıma araçlarından kaçınmaları tavsiye ediliyor.

Norveç korona covid-19 artış rekor NTB Ajansı Enfeksiyon İsveç Avrupa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ