AVUSTURYA’DAKİ ÇIĞ FELAKETİNDE 4 İSVEÇLİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Dün, Cuma günü saat 13.00 dolaylarında Avusturya’nın İsviçre sınırına yakın kayak merkezi Spiss kasabasında meydana gelen çığ düşmesi sonucu 40’lı yaşlarda dört İsveçli ve bir de rehber yaşamını yitirdi.

AVUSTURYA’DAKİ ÇIĞ FELAKETİNDE 4 İSVEÇLİ YAŞAMINI YİTİRDİ
AVUSTURYA’DAKİ ÇIĞ FELAKETİNDE 4 İSVEÇLİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 526 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Avusturya'nın İsviçre sınırındaki Spiss kasabasında Cuma günü saat 13:00'te çığ kazası meydana geldi. Tirol polisi yaptığı basın açıklamasında, genişliği 350 ila 400 metre arasında değişen bir çığın ardından bir grup kayakçı ve pist dışı kayakçıyı kapladığını duyurdu.

Yerel bir dağ rehberi ve 40'lı yaşlarındaki dört İsveçli erkek kayakçı çığ altında kalarak  sürüklendiler ve karın altına kaldılar. Polise göre, beşinci bir İsveç vatandaşı çığ nedeniyle savrularak yarı gömülü olarak karda kaldı. İsveç'teki bir meslektaşını arayarak durumu bildirdi. Avusturya'nın kamu hizmeti şirketi ORF'ye verilen ilk bilgilere göre, yaralı İsveçli bir Whatsapp grubu aracılığıyla kazayı duyurdu.

Kazada sadece bir kişi hayatta kaldı. Durumlarının iyi olduğu, ancak birinin  muhtemelen bir kaburga kırıldığı belirtiliyor. Landeck polis müfettişi Georg Plattner, Dagens Nyheter'e, kazayı duyuran kişinin kendisi olduğunu söylüyor. İlk başta, kurtarma hizmeti kazanın tam olarak nerede gerçekleştiğini bulamadı. Polise göre, 13.22'de, 18 dakikalık aramanın ardından, bir ambulans helikopteri, karda bir çığ sırt çantasından bir hava yastığının nasıl çıktığını görebildi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı'nın basın ofisinde Cumartesi sabahı TT'ye konuşan Tobias Krönlein, 40 yaşlarındaki dört İsveçli erkeğin öldüğünü söyledi. Dışişleri Bakanlığı'nın basın ofisinden Tekla Kristiansson'a göre, kayakçılardan üçü Svealand Bölgesinden, biri de Götaland Bölgesinde ikamet ediyorlar.

Kişilerin akrabalarına haber verildiğini ve Viyana'daki İsveç büyükelçiliğinin yerel yetkililerle temas halinde olduğunu söylüyor. Südtirol News'e göre polis, dört kişinin deneyimli pist dışı kayakçıları olduğunu ve kaza sırasında tüm çığ ekipmanlarını taşıdıklarını söyledi. Polise göre hayatta kalan İsveçli helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Avusturya Österike Spiss Kayak çığ çığ düşmesi İsviçre İsveçli ölü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ