SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİ BAŞKANI BAHATTİN GEMİCİ: ”ÇİFTE VATANDAŞLIK BİR AN ÖNCE MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMELİDİR”

KRV-Seçim Hakkı Girişimi başkanı eğitimci-yazar Bahattin Gemici, Federal Hükümete çağrıda bulunarak koalisyon protokolünde yer alan çifte vatandaşlığın, kısıtlamalara gidilmeden bir an önce meclis gündemine getirilmesini istedi.

SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİ BAŞKANI BAHATTİN GEMİCİ: ”ÇİFTE VATANDAŞLIK BİR AN ÖNCE MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMELİDİR”
SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİ BAŞKANI BAHATTİN GEMİCİ: ”ÇİFTE VATANDAŞLIK BİR AN ÖNCE MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMELİDİR” Admin
Bu içerik 612 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / DÜSSELDORF

Kuzey Ren Vestfalya (KRV)- Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon partilerine birer mektup yazarak, çifte vatandaşlığı bir an önce yürürlüğe koymalarını istedi.

Türk toplumunun 40 yıldır eşit haklar ve çifte vatandaşlık için mücadele verdiğini hatırlatan Gemici, “Sosyal Demokrat Parti SPD, 1999’da olduğu gibi çifte vatandaşlık beklentilerimizi boşa çıkarır ve bu konudaki önerilerimizi dikkate almazsa tüm inandırıcılığını yitirir” dedi.

Türk toplumunun bütün kuruluşlarını harekete geçmeye ve bölgelerindeki federal meclis milletvekilleri ile diyalog kurmalarını isteyen   Gemici, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptı.

KRV- Seçim Hakkı Girişimi başkanı Bahattin Gemici, şansölye Olaf Scholz ve koalisyonu oluşturan parti yetkililerine yazdığı mektupta şu görüşlere yer verdi: “Hükümetinizin göçmenlere çifte vatandaşlığı kolaylaştırmayı ve toplumsal yaşama katılımını güçlendirmeyi amaçlayan, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı önlemler içeren konuları koalisyon protokolüne almasını sevinçle karşılıyor, size ve koalisyon partilerine teşekkür ediyoruz.

Bu konuda atacağınız adımlar, göçmenlerin geleceği planlamalarını kolaylaştıracak, onlara bu topluma ait oldukları hissini verecek, entegrasyonu- katılımı hızlandıracak ve toplumsal barışa katkı sağlayacaktır.

“Çifte vatandaşlık ve eşit haklar için hükümetin atacağı olumlu adımların destekçisi olacağız,” diyen Bahattin Gemici taleplerini şöyle sıraladı:

   1-Yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle iyi Almanca öğrenemeyen ve ülke kalkınmasına büyük emeği geçen 1. kuşak göçmenlere dil sınavında zorluk çıkarılmadan Alman vatandaşlığı verilmelidir.

   2-Daha önce Alman vatandaşı olan, ancak 2000’den sonra Türk vatandaşlığına geçtikleri için vatandaşlıktan çıkarılan onbinlerce insanın mağduriyeti giderilmelidir.

   3-Alman vatandaşlığı için yapılan başvuruların karara bağlanması iki yıla kadar uzamaktadır. Başvuruların 6 ay, en geç bir yıl içinde sonuca bağlanmasını talep ediyoruz.

   4-Yeni bir dil öğrenmek zorlu ve uzun bir süreçtir. Dil sınavı kolaylaştırılmalı, vatandaşlık başvurusunda bulunanların bu yöndeki çabaları dikkate alınmalıdır.

   5-Beş yıldan fazla bu ülkede yaşayan, ancak Alman vatandaşlığına geçmek istemeyen göçmenlere yerel seçimlere katılma hakkı verilmeli, onların poliitik yaşama katılmaları sağlanmalıdır.”

Almanya Kuzey Ren Vestfalya KRV Seçim Hakkı Girişimi Bahattin Gemici Çifte vatandaşlık Olaf Scholz mektup Koalisyon Hükümeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ