DANİMARKA’DA TÜRK DÖNERİ, BERLİN DÖNERİ OLDU

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da iki Alman kökenli kişinin açtığı “Berlin Döner” adlı dükkan Danimarkalıların akına uğruyor. Döner almak için büfenin önünde 1 ya da 1,5 saat bekleyen insanların oluşturduğu kuyruklar var.

DANİMARKA’DA TÜRK DÖNERİ, BERLİN DÖNERİ OLDU
DANİMARKA’DA TÜRK DÖNERİ, BERLİN DÖNERİ OLDU Admin
Bu içerik 766 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye'nin milli yemeklerinden olan döner artık Berlin döneri oldu... Danimarka’da Berlin Döneri diye büfe açan iki Alman vatandaşının -dükkanında 1.5 saat süren sıra bekleyenler var.

Sözcü gazetesi Almanya muhabiri Ali Gülen’in haberine göre, Türkiye’nin çeşitli ikonik ürünleri ve yemekleri birer birer Avrupalı ya da ABD'li oluyor. Simit Almanya'da üretilip Alman marketlerine girerken; Amerika'da bazı Alman girişimciler döneri “Alman döneri” diye satıyor. Avrupa'da da “Berlin döneri” diye büfeler ya da restoranlar açılıyor.

Dönerin adı artık “Türk döneri” değil. Döneri Almanya'ya getirenlerin bilerek ya da bilmeyerek tescillerini tam yapamaması yüzünden, birçok ülkede artık bu “Alman yemeği” olarak görülmeye başlandı.

Berlin'de yaşayan ve işsiz kalınca 1972'de dönerci açan Kadir Nurman'ın geliştirdiği döner formülünü uygulayan iki Alman, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da dönerci açtı.

                                           Kopenhag'daki Berlin Döner dükkanı

Asger ve Christian isimli iki işletmeci, bir okul gezisi sırasında Berlin'e gelen Danimarkalıları gördüklerini ve onların dönere olan ilgisini unutmadıklarını anlatıyor. Şimdi dönercinin önünde bazen 1.5 saate varan kuyruklar oluşuyor. İki Alman'ın hedefi en uzun bekleme süresini 10 dakikaya indirmek.

Bild gazetesine konuşan Christian, önce Berlin usulü körili sosisi de menüye aldıklarını ancak kuyruklar daha da uzayınca, daha az satan o ürünü kaldırdıklarını anlattı.

Christian ayrıca, en iyi döneri çocukken Trier'de yediğini de vurguladı. Berlin Döneri, çeyrek pide arası, 8.06 Euro'ya (yaklaşık 60 Danimarka kronu ve 124 TL) satılıyor. Bu fiyat Danimarkalılar tarafından ucuz bulunuyor.

Danimarka Döner Berlin Döner Alman Türk döneri Milli yemek Kopenhag Berlin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ