PUTİN, LUHANSK VE DONETSK’İ BAĞIMSIZ DEVLETLER OLARAK TANIDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Luhansk ve Donetsk bölgelerini bağımsız devletler olarak resmen tanıdı. Cumhurbaşkanı Pazartesi günü ulusa hitaben yaptığı konuşmanın ardından kararı imzaladı. Bu durum ile ilgili olarak hem Alman hem de Fransız liderleri önceden bilgilendirdiği söyleniyor.

PUTİN, LUHANSK VE DONETSK’İ BAĞIMSIZ DEVLETLER OLARAK TANIDI
PUTİN, LUHANSK VE DONETSK’İ BAĞIMSIZ DEVLETLER OLARAK TANIDI Admin
Bu içerik 777 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Rusya’nın dağılmasından sonra 2014’e kadar Rusya Birliği içerisinde kalan ve o tarihte ayrılan Luhansk, Donetsk Bölgeleri Rusya’dan kendilerini bağımsız devletler olarak tanımasını istemişlerdi. Putin, bugünkü Güvenlik Toplantısı’ndan sonra akşam saatlerinde her iki bölgeyi de bağımsız devletl olarak tanıdıklarını belirterek tanımaya ilişkin protokolu imzaladı.

Putin, TV’den “Ulusa Sesleniş” gerçekleştirdi. Bu konuşmasında, Ukrayna'yı tarihsel olarak Rus toprağı olarak nitelendirdi, aynı zamanda Ukraynalı-Rus sakinlerine karşı uzun süredir haksız davranan yozlaşmış bir haydut devlet olarak nitelendirdi. Ayrıca Putin, "Ukrayna, kukla bir hükümet tarafından yönetilen bir Amerikan kolonisidir" dedi.

Putin'in televizyon konuşmasının ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin Rusya'yı tanımaya yanıt olarak yaptırımlar uygulayacağını duyurdu. Leyen’e göre, bu tanıma uluslararası hukukun ve Minsk Anlaşması'nın ciddi bir ihlalidir.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da sert tepki gösteriyor. Johnson, “Mümkün olduğu kadar fazla baskı uygulamamız gerektiği netleşmeye başlıyor, çünkü durumun nasıl düzeleceğini görmek zor” yorumunu yapıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın tanınmasını kınadı. Stoltenberg, Moskova'nın bir kez daha Ukrayna'yı işgal etmek için bir bahane yaratmaya çalıştığını iddia ediyor. Rusya'nın doğu Ukrayna'daki çatışmayı körüklemeye devam ettiğine inanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Luhansk Donetsk Bağımsız Devlet tanıma Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptırım Boris Johnson NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kınama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ