İKİ SÜPERKÜTLELİ KARA DELİK KEŞFEDİLDİ

Purdue Üniversitesi'nde çalışan bilim insanlarının oluşturduğu bir araştırma takımı, ikili süperkütleli kara delik sistemi keşfedildiğini duyurdu.

İKİ SÜPERKÜTLELİ KARA DELİK KEŞFEDİLDİ
İKİ SÜPERKÜTLELİ KARA DELİK KEŞFEDİLDİ Admin
Bu içerik 594 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Purdue Üniversitesi ve diğer kurumlarda çalışan bilim insanlarının oluşturduğu bir araştırma takımı, ikili süperkütleli kara delik sistemi keşfedildiğini aktarıyor. Böyle bir sistemin daha önce sadece bir kez keşfedildiği biliniyor.

Birbirinin etrafında dönen bu iki kara deliğin her biri, muhtemelen 100 milyon Güneş ağırlığında. Kara deliklerin birinden, ışık hızına çok yakın bir hızda devasa bir madde jeti çıkıyor. Sistem o kadar uzakta ki, günümüzde görülen ışık 8,8 milyar yıl önce yayılmış.

İkili, birbirlerinden yalnızca 100 AB ila 2.000 AB uzaklıkta (bir Astronomik Birim, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı kadar). Kara deliklerin bu mesafesi, bilinen diğer süperkütleli ikili kara delik sistemine göre en az 10 kat daha yakın.

Kara deliklerin bu yakınlığı önemli çünkü böyle sistemlerin sonunda birleşmesi bekleniyor. Kütleçekim dalgaları biçiminde devasa bir enerji yayacak olan bu olay, uzayda her yöne giden dalgalanmalar (ve maddelerde titreşimler) meydana getirecek.

Böyle sistemlerin bulunması, galaksilerin oluşma sürecini ve süperkütleli kara deliklerin galaksilerin merkezine nasıl geldiğini anlamak açısından da önem taşıyor. Çalışma geçtiğimiz ay The Astrophysical Journal Letters bülteninde yayımlandı.

Kaynak: Popular Science Türkiye

Uzay Kara delik Purdue Üniversitesi Keşfedildi Süperkütle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ