ABD VE AB’DEN DOĞALGAZ ANLAŞMASI

ABD, Avrupa Birliği ülkelerine 2022’nin sonuna kadar en az 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik edecek vaadiyle Rus gazına bağımlığı azaltmak istiyor. Mevcut duruma göre AB, doğalgaz ihtiyacının yüzde 41'ini Rusya'dan ithal ediyor.

ABD VE AB’DEN DOĞALGAZ ANLAŞMASI
ABD VE AB’DEN DOĞALGAZ ANLAŞMASI Admin
Bu içerik 830 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

AB ve ABD, enerji ihtiyacını Rusya'dan kurtarmak için birlikte bir şeyler yapmayı planlıyorlar. Amaç, Rusya’nın doğal gaz ihtiyacından tamamen kurtulmak. Bir "enerji ortaklığı" ile AB ve ABD daha da yakınlaşmak istiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmesinin ardından Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa'nın Rus gazına olan bağımlılığını azaltmak için birlikte çalışıyoruz” dedi.

Dünya basınında yer alan haberlere göre, ABD bu yıl, Rus doğalgazına olan bağımlılığını azaltmak isteyen Avrupa Birliği ülkelerine 15 milyar sıvılaştırılmış doğalgaz sağlamak için çalışma yürütecek. Açıklama ABD ve AB tarafından bugün Brüksel’den yapıldı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa’nın Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmak üzere bir ekip kurulacağını açıkladı.

Düzenlenen basın toplantısında “Bugün bu hedefe yönelik ortak bir plan oluşturma konusunda anlaşma sağladık ve güvenli, temiz enerjiye ulaşım sürecimizi hızlandırdık” açıklamasında bulunan Biden, söz konusu girişimin yenilenebilir enerji kullanımını artırmayı ve enerji talebini azaltmayı hedeflediğini de ekledi.

Beyaz Saray tarafından yayımlanan belgede, Avrupa Komisyonu’nun aynı zamanda AB ülkelerinin 2030 yılına kadar 50 milyar metreküp LNG satın almaları hedefi doğrultusunda birlik üyeleriyle çalışma yürüteceği belirtildi.

AB, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu kendi üretirken, yüzde 41’ini Rusya’dan karşılıyor

.Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiği yönünde bir açıklama yaptı. Buna Kremlin sözcüsü Peskov, “Bu o kadar da büyük bir felaket olmaz. G20 formatı önemli ama şu anki koşullarda katılımcıların çoğu bizimle ekonomik savaş içinde. O yüzden korkunç bir durum yaşanmaz” dedi.

ABD AB Doğalgaz Anlaşma Joe Biden Rusya G20
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ