FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARAR AŞAMASINDA

Finlandiya Televizyonu Yle'de bu cumartesi günü bir konuşma yapan Başbakan Sanna Marin, “NATO'nun kapıları artık açık ve Finlandiya bir başvuruya ilkbaharda karar vermeli” ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARAR AŞAMASINDA
FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARAR AŞAMASINDA Admin
Bu içerik 370 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlık, İsveç'te olduğu kadar Finlandiya'da da NATO üyeliği konusundaki tartışmaların hararetini yükseltti. Ancak Finlandiya hükümeti İsveç'e göre daha aktif bir rol üstleniyor.

Cumartesi günü Fin Sosyal Demokratlar Meclisinde yaptığı açılış konuşmasında Sanna Marin, konuyla ilgili ne düşündüğü konusunda net bir mesaj vermedi. Ancak Finlandiya'nın devlet televizyonu Yle'ye göre, partisinin tavır alma zamanının geldiğini söyledi.

Nisan ayının ilerleyen günlerinde, Sosyal Demokrat liderliğindeki hükümet, Fin Meclisi’ne güvenlik politikası hakkında bir rapor sunacak. Yle'ye göre Sanna Marin, "NATO'nun kapıları artık açık ve Finlandiya bir başvuruya ilkbaharda karar vermeli" dedi.

İsveç’te görsel ve yazılı basın Nato üyeliği için büyük çaba gösteriyor. İsveç’te geçen yıl % 17’lerde olan nato’ya üyeliğini onaylayanların sayı bu yıl % 50’lilere yaklaşmış durumda. Bu durumun oluşmasında Rusya’nın Ukrayna yönelik askeri hareketini halkın üzerinde korku yaratarak Nato’ya üyeliği kabul ettirmek isteniyor. Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, Eylül’deki seçimlerde iktidara gelmeleri durumunda hemen Nato üyeliğine başvuracaklarını açıkladı. Bu durum Nato üyeliğinin aynı zamanda seçim politikalarının içerisinde yer alacağını gösteriyor.

Finlandiya Başbakan Sanna Marin Nato Nato üyeliği Nisan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ