VLADİMİR ZELENSKİ’YE AB’YE GİRİŞ ANKETİ VERİLDİ

İsveç’ten sonra Kiev’i ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’ye, Avrupa Birliği’ne girişin ilk adımı sayılan ve sorularla dolu anketi teslim etti.

VLADİMİR ZELENSKİ’YE AB’YE GİRİŞ ANKETİ VERİLDİ
VLADİMİR ZELENSKİ’YE AB’YE GİRİŞ ANKETİ VERİLDİ Admin
Bu içerik 767 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ukrayna ile Rusya anlaşmazlığının arka planında Ukrayna’nın NATO ve AB’ye üye olmak istemesi yatıyor. Bu durumda Rusya’nın kendini güvende hissetmeyeceğini belirterek, Zelenski’den böyle bir girişimde bulunmamasını istedi. ABD ve Nato’ya yaptığı görüşmelerde sakıncalarını ve kırmızı çizgilerini ortaya koydu. Bu karşın V. Zelenski kararından dönmeyerek girişimlere başladı. Bunun arkasından Rusya’nın müdahalesi geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir araya gelmesinin ardından, ortak basın toplantısı düzenlendi.

Sozcü gazetesinde yer alan habere göre, Devlet Başkanı Zelenskiy basın toplantısında hayatını kaybeden sivillere değinerek şu ifadeleri kullandı:

* Size finansal yardımlar için teşekkür ederim. Bizim devletimiz Rus saldırıları yüzünden ekonomik olarak zor durumda. Yapılan silah yardımları için de teşekkür ederiz. Avrupa Birliği'ne beşinci yaptırım paketi için de teşekkür ederim. Ruslar bizim insanlarımızı ve topraklarımızı aldı. Topraklarımız döner ancak insanlar dönmeyecek. Yaptırımlar artarak devam etmeli. Biz Rusya topraklarına gelip savaşmadık, masum insanları öldürmedik.

* Belarus'tan füze yollamadık. Biz kendi topraklarımızda yaşamak istiyoruz. Bizim Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz savaş sebebiyle çok iyi duruma geldi ve savaş tüm dünyayı birleştirdi. Diğer ülkelerin halkları birleşti sokaklara indi ve Ukrayna'ya destek verdi. Rusya'nın Ukrayna halkına karşı sergilediği bu agresif politikasını yenmek gerekiyor.

Rusya ekonomisinin içinde bulunduğu zor duruma değinen Ursula von Der Leyen sözlerini şöyle sürdürdü:

* Kramatorsk'taki tren garında ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bugün güne Bucha'da başladım. Size Avrupa Birliği'nin sizin yanınızda olduğunu söylemek istiyorum. Sizinle omuz omuzayız. Biz Putin'in yaptıklarının bedelini ağır şekilde ödemesi için ekonomik olarak baskı yapacağız. Bu sayede çürüyecekler.

* Rusya'nın ihracatı yüzde 71 azaldı, enflasyon yüzde 20 arttı, 700 büyük firma Rusya'dan ayrıldı, Avrupa Birliği üyeleri Rusya'nın 225 milyar dolarını dondurdu. Size 1 milyar dolar silah satın alınması için finansal yardımda bulunduk. Ukraynalı sığınmacılarla evlerine dönene kadar ilgileniyoruz.

* Ukraynalıların yaşamaları, okumaları ve sağlık konuları için elimizden geleni yapıyoruz. Gelecekte yardım için fon da kuracağız. Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nde olması gerekir. Size Avrupa Birliği'ne girmek için soruları içeren anketi veriyoruz.

Ukrayna Kiev Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen Vladimir Zelenski AB Giriş anketi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ