FRANSA BİR KEZ DAHA MACRON DEDİ

Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi E. Macron oldu. İkinci aday Müslüman ve yabancı düşmanlığı söylemleriyle tanınan Marine Le Pen de ikinci kez yenilgiye uğradı. Macron oyların % 58,6’sını alırken Le Pen % 41,4’te kaldı.

FRANSA BİR KEZ DAHA MACRON DEDİ
FRANSA BİR KEZ DAHA MACRON DEDİ Admin
Bu içerik 678 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin pazar günü  yapılan ikinci turunda, 10 Nisan’da yapılan birinci turda en yüksek oyu alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ikinci sıradaki Marine Le Pen karşı karşıya geldi.

Fransa’da Marine Le Pen genellikle Fransız sağının aşırı kesimlerinin hassas konularını ön plana alan bir seçim süreci yürüttü. Emmanuel Macron daha çok Fransa için ortaya koymaya çalıştığı projelerinden bahsetti. Marine Le Pen, kamusal alanda türban ve peçenin yasaklanmasını savunurken, Macron, kendisine “iç savaş” çıkarmakla istemekle suçladı.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, yerel saatte 17.00'de seçime katılım oranının yüzde 63,23 olduğu aktarılmıştı. Söz konusu katılım oranı 2017'de düzenlenen seçimdeki aynı döneme kıyasla 2 puan düşüş göstermişti.

E.Macron, “5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden de sonra, 24 Nisan 2022’nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum” dedi.

Macron devamla, “Akademik, kültürel ve girişimci güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, sosyal, ekolojik bir proje seçtiniz” ifadelerini kullandı. Aşırı sağın hükümete gelmemesi için kendisine oy verenlere teşekkür eden Macron, “Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fransa sağduyu göstererek faşist Marine Le Pen’e geçit vermedi. Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanacak resmi seçim sonucunun ardından Macron, 13 Mayıs’ta yeniden yemin ederek göreve başlayacak.

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimi Emmanuel Macron Marine Le Pen Emmanuel Macron kazandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ