3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir. Bugün gelinen noktada basının hiç de özgür olmadığı ortada. Veriler birçok coğrafyada basın özgürlüğünü kısıtlayan gelişmelerin devam ettiğini ortaya koyuyor.

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ Admin
Bu içerik 674 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün ”Basın Özgürlüğü” en çok tartışılan konuların başında geliyor. Genel bir değerlendirme yapılacak olursa, basının hiç de özgür olmadığını görüyoruz. Dünya genelinde bir elin parmak sayısını bile bulamayan ve basını büyük ölçüde özgür olan ülkesi sayısının olması oldukça düşündürücüdür.

Basın özgürlüğü demokrasilerin vazgeçilmez, olmazsa olmaz ilkeleridendir. Bu nedenle basına, ”Dördüncü güç” denmiştir. İktidarlar bağımsız basın ve gazeteciler eliyle kontrol edilir. Doğruları ya da yanlışları ortaya dökülerek eleştirel bakış açıları bağlamında yorumlar yapılılır. Basına sansür uygulamak, gazetecileri susturmak sadece ”dikta rejimleri”ne uygun bir yöntemdir.

TV4’ün sabah haberlerinde 3 Mayıs Dünya Basın Günü konusunda 28 ülkede gazete ve gazeteciler için koşulların çok kötü olduğu açıklanıyordu. Dünya haritasını 5 renk olarak boyamışlardı.

  1. Yeşil: Durum iyi
  2. Sarı:   Normal
  3. Turuncu: Kabul edilebilir
  4. Kırmızı: Kötü
  5. Koyu kırmızı: Çok kötü

Türkiye basın özgürlüğü konusunda kırmızı renkle boyanmış yani durumun kötü olduğu belirtiliyor. Türkiye’de iktidarın basının üzerinde sıkı bir sansür uyguladığı ve özellikle muhalif gazete, tv ve gazeteciler üzerinde iktidar sopasını salladığı biliniyor.

Basın özgürlüğü kategorisinde ilk beş sırayı İskandinavya ülkeleri alıyor. Sırasıyla Norveç, Danimarka, İsveç, İzlanda ve Finlandiya başı çekiyor. En kötü beş ülke ise; Myanmar (176), Türkmenistan (177), İran (178), Eritya (179) ve Kuzey Kore (180) yer alıyor.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü Birleşmiş Milletler Basın Sansür Baskı Gazeteciler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ