İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI LİNDE: “ABD BİZE GÜVENLİK GARANTİSİ VERDİ”

Amerika’yı ziyaret etmekte olan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Amerika’nın İsveç ve Finlandiya’nın olası üyeliğinde kendilerine ‘güvenlik garantisi’ sözü verdiğini söyledi.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI LİNDE: “ABD BİZE GÜVENLİK GARANTİSİ VERDİ”
İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI LİNDE: “ABD BİZE GÜVENLİK GARANTİSİ VERDİ” Admin
Bu içerik 666 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurusu bekleniyor. Sosyal Demokratların parti sekreteri Tobias Baudin TT'ye konuyla ilgili bir kararın 15 Mayıs'ta çıkabileceğini söyledi. 24 Mayıs'ta parti meclisi’nin planlanmış bir toplantısı olduğunu belirten parti sekreteri Baudin, “O zaman, partide şu anda devam eden ve 12 Mayıs'ta sona erecek olan güvenlik politikası görüşmelerinin sonuçlarını gözden geçirilmesi vardı. Ancak şimdi görüşmelerin gözden geçirilmesi 15 Mayıs'ta başlıyor” dedi.

Amerika’yı ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Ann Linde, SVT'nin "Aktuellt" haberlerine ABD'nin olası bir NATO başvuru sürecinde İsveç'e güvenlik sigortası sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Açıklama, Linde'nin Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinden sonra geldi. Aktuellt'e konuşan Linde, "Antony Blinken ve bu meselelerden sorumlu birkaç senatörle görüştükten sonra, ABD'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına büyük ilgi gösterdiğini söyleyebilirim" dedi. Ayrıca ABD'nin, İsveç'in NATO'ya katılması durumunda Kuzey Kutbu ve Baltık Denizi bölgesindeki güvenlik politikalarındaki durumunun "daha olumlu" olacağına inandığını söylüyor.

Ann Linde, ABD'nin İsveç ve Finlandiya'ya sunduğu güvenlik garantilerine ilişkin şunları da ilave ediyor: "İsveç'e yönelik olumsuz faaliyetler ve tehditler gelirse, ABD bunları görmezden gelmeyecek ve bunu Rusya'nın net bir şekilde anlaması gerekir. NATO'da olmayan Ukrayna'nın somut güvenlik garantileri yok. Fakat, çeşitli destekler ve yardımlar görüyor. Tabii ki kendimizi Ukrayna ile kıyaslayamayız, bu tamamen farklı bir durum. NATO üyeliği sürecini başlatırsak, güvenlik garantileri devreye girecek" diye konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ABD Dışişleri BakanıAntony Blinken Nato Finlandiya Güvenlik Garantisi Nato üyelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ