TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE SICAK BAKMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında çıkan sonuçlara göre İsveç ve Finlandiya’nın Nato üye olma girişimlerine sıcak bakmadığı değerlendirildi. Erdoğan, ”İsveç’i Nato’ya almak hata olur” görüşünü ileri sürdü.

TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE SICAK BAKMIYOR
TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE SICAK BAKMIYOR Admin
Bu içerik 904 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünya basınına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısını farklı biçimlerde değerlendirdi. AFP'ye göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusunu onaylamanın "hata" olacağını söyledi. Taraflar bu pazar günü Berlin'de buluşacak. Ann Linde, olası bir NATO başvurusunun onaylanması konusunda çok iyi umutlarının olduğunu söylüyor. Türkiye uzmanı Paul Levin, Erdoğan'ın İsveç'i "devirebileceği" konusunda uyarıyor.

AP'ye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, ” İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz, ancak olumlu düşünmüyoruz” dedi. Erdoğan, İskandinav ülkelerine de "terör örgütleri için misafir odaları" deme fırsatını da buldu. Ancak, aleyhte oy kullanacağını açıkça söylemedi. Ancak NATO'da 30 üye devletin tamamı yeni üyeleri onaylamak zorundalar aksi halde kabul görmüyor.

İsveç’in PKK/YPG’ye her türlü desteği verdiği, barındırdığı ve FETÖcü teröristlere kuşak açtığı da bilinen bir gerçek olarak göz önünde duruyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise, ”Onay süreçlerinin her zaman belirli belirsizlik faktörlerini içerdiğini biliyoruz. En azından iç politikada bir şeyin onayını kullanmak istiyorsunuz. Bunu eski bir Ticaret Bakanı olarak çok iyi biliyorum. Ancak Baltık Denizi bölgesinin güvenliğine katkıda bulunduğumuz için İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olması için pek çok ülkeden güçlü bir istek olduğu da bir gerçektir. Türkiye'nin de iyi ilişkiler kurmakla ilgilendiği üye olan önemli önemli ülkelerden çok güçlü bir destek göreceğimizi düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

İsveç’in NATO üyeliğine ”hayır” diyeceklerini Sırbistan da ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsveç Finlandiya Nato üyelik terör PKK/YPG Terörö odaları Fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ