ANTARKTİKA KITASINDA İLAÇLARA AŞIRI DİRENÇLİ BAKTERİLER BULUNDU

Kıtada araştırmalar yapan uzmanlar, buz tabakasında aşırı dirençli bakteriler keşfettiler. Buz eridiğinde, büyük küresel sağlık riskleri ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

ANTARKTİKA KITASINDA İLAÇLARA AŞIRI DİRENÇLİ BAKTERİLER BULUNDU
ANTARKTİKA KITASINDA İLAÇLARA AŞIRI DİRENÇLİ BAKTERİLER BULUNDU Admin
Bu içerik 712 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Araştırmacılar grubundan Andres Marcoleta, İsveç Televizyonu (SVT)’na yaptığı açıklamaya göre, olası bir senaryoda, bu genlerin bu rezervuarı terk edebileceğini ve bulaşıcı hastalıkların oluşmasını ve yayılmasını sağlayabileceğini söylüyor.

Şili'deki araştırmacılar, Antarktika'da hem antibiyotiklere hem de dezenfeksiyona karşı koruma sağlayan bakterilerin olduğunu keşfettiler. Araştırmayı yöneten Andres Marcoleta, SVT'ye buzların erimesinin küresel sağlık için büyük riskler anlamına gelebileceğini söylüyor.

Şili Üniversitesi'nden araştırmacı Andres Marcoleta, Channel'a verdiği demeçte ise, "İklim değişikliği göz önüne alındığında özellikle endişe verici çünkü çalışmanın yapıldığı Antarktika Yarımadası'nın buzun en hızlı eridiği yerlerden biri olduğunu biliyoruz. Böylece çok sayıda farklı hiper-dirençli bakteri içerebilen daha fazla çıplak zemin olacaktır” değerlendirmesini yapıyor.

Araştırmacılar grubu 2017 ve 2019 yılları arasında kıtada bakteriler üzerine çalıştılar. Antarktika'daki mikrobiyal ortamdan örnekler toplamak için Antarktika'yı dolaştılar ve örnekler topladılar.

Araştırmacıları şaşırtan bir şekilde, örneklerde bulunan bakterilerin birçoğunun birkaç farklı türde antibiyotik ve dezenfektanın etkilerine karşı çok dirençli olduğunu keşfettiler.

Antarktika Hiper-bakteri keşfedildi Şili Üniversitesi Araştırma Andreas Marcoleta SVT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ